14 şubat14 Şubat Sevgililer Günü

Her yıl geleneksel olarak kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü nereden çıkmış , herkesin birbirine hediyeler aldığı ve önceden hazırlıklar yaptığı bugün nasıl böyle özel bir güne dönüştü hiç düşündünüz mü ?

 

Şimdi size bu 14 Şubat Sevgililer Günü nasıl meydana gelmiş ondan bahsedeceğim. 14 Şubat aslında Roma Katolik Kilisesi’nde rahiplik yapan Valentine’ den alır ismini. Zamanın imparatoru Cladius asker bulmakta zorluk çekiyordu. Evli erkekler de ailelerini bırakıp savaşa gitmek istemediğinden 2. emre kadar çiftlerin evlenmelerini yasaklamış ve bu emre karşı gelenlere de çok ağır cezalar verirdi. Bu duruma dayanamayan rahip Valentine durumdan çok rahatsız olup gizli gizli çiftleri evlendiriyordu. Bunu duyan imparator, rahip Valentine’ inin idam edilmesine karar vermiştir. Ve 14 Şubat 270 tarihinde infaz edilmiştir. Bundan 200 yıl sonra papa galasius Valentine’i aziz ilan etmiş ve bu günü Aziz Valentine günü olarak belirlemişlerdir. Bu tarih 1969 yılında roma kilisesinin özel günler listesinden çıkarılmıştır.

Biz Müslümanların böyle biri günü kutlaması çok mantıklı gözükmemektedir. Belirli bir günde sevginizi belli etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız kendiniz bir gün belirleyebilirsiniz. İlk tanıştığınız tarih, evlendiğiniz tarih vb. bir çok tarih belirleyebilirsiniz. Bayanlar zaten sürekli ilgi istediği için tek gün sevginizi göstermenizi istemeyecektir zaten. 🙂 Hristiyanlar bile bu günü özel olmaktan çıkardıysa biz neden kutlamaktayız onu anlayamıyorum. Belki bu yazıyı okuyan bayan okurlar bana kızabilir ama ben bunu sizin daha fazla sevgi görmeniz için söylüyorum. Bir gün değil her gün kutlamanızı istiyorum. 🙂

sevgililer günü

14 Şubat tarihi için ülkemizde tüketim çılgınlığı da yaşanmaktadır. Aslında bu tarih satıcılar için  daha önemli hale gelmiştir. Herkes hediyeler, çiçekler, çikolatalar vs. alıp birbirine vermek için alışveriş yaparlar. Bu da haliyle satıcıların yüzünü güldürür . 🙂

    

Yazıya son vermeden önce şunu da ilave etmek istiyorum. Öncelikle buraya kadar sabırla okuyanlar için teşekkür ediyorum. Hristiyanların kutladığı böyle bir gün için şu hadis aklıma geldi. “Kim bir kavme benzerse oda ondandır.” Eğer biz Müslümanları ilgilendiren bir durum yoksa bırakın kutlamayın. Hepinize okuduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum..

“Gerçek sevgi, iyilik gördüğünde artmayan , kötülük gördüğünde eksilmeyendir.”

Sevgimizin her geçen gün artması dileğiyle…

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
14 Şubat Sevgililer Günü, 9.8 out of 10 based on 4 ratings