2015-2016 8. Sınıfların TEOG Sınavı

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla yeni bir TEOG macerası daha başlamış oldu. Bu yıl okulların geç açılmasından dolayı eğitime geç başlandı. Ancak TEOG tarihlerinde bir değişiklik söz konusu olmadı.

Bu yıl ki TEOG sınavı öğrenciler için biraz avantajlı birazda dezavantajlı oldu. Şöyle ki; sınav tarihlerinde değişiklik olmaması ve okulların geç başlamasından dolayı öğrenciler okullarda pek fazla konu işleyemeyecekler. Haliyle TEOG sınavında da müfredata göre sorular çıktığı için işlenecek konulara göre sorular sorulacaktır. Bundan dolayı da az konu olacak ve daha yoğun bir şekilde konulara adaptasyon olabilecek. Tabi bu herkes için geçerli değil . Bu yıl ki TEOG sınavının avantajlı kısmı buydu.

Dezavantaj kısmı ise derslerin geç başlaması ile öğrencilerin okula ve derslere adaptasyonu kolay olmadı. Haliyle sınava kadar olan süre de dar olduğu için öğrenciler derslere alışana kadar, sınav moduna girene kadar belki de sınav vakti gelmiş olacak. Bu durum bütün öğrenciler için geçerli olmayıp büyük bölümünü içerdiğini düşünüyorum. Bu konu da bir çok öğrenci ve veli içinde bulundukları durumdan habersiz bir şekilde devam etmektedir. Böyle olunca da iyi çalışmış öğrenciler çok iyi notlar alacak ve çalışmamış olanlar, konu az olmasına karşın düşük not alacaklar. 2. dönemdeki TEOG sınavında da bütün konular olacağı için biraz daha zor olacak.

1. Dönemdeki TEOG sınavında başarısız olanlar ise motivasyonu düşük olacak ve 2. dönemdeki sınavda da yüksek almaları gittikçe zorlaşacaktır. Ki şöyle basit bi hesap yapacak olursak zaten ilk sınavdan 300-400 puan alan bir öğrenci 2. sınavda 500 bile yapsa ortalaması alınacağı için çok fazla anlamı olmayacak. O yüzden bu sınav hem az konulu olduğu için hemde motivasyonu düşük öğrenci sayısı fazla olabileceği için çalışanlar oldukça başarılı olacaktır. 1. sınavdan iyi puan alan öğrenciler 2. için daha azimli ve hedefi için daha kararlı bir şekilde çalışabilecekler.

TEOG Sınavı Ne Zaman ?

 

1. Dönemdeki TEOG sınavı 25-26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşecektir. Mazeret sınavı ise 12-13 Aralık tarihinde olacaktır.

Yani şu an çok kısa bir zaman dilimi kaldı. Öğrencilerin ilk yapması gereken konu tekrarlarını yapıp bol bol soru çözmek olacak. Ne kadar çok soru tarzı görülürse o kadar rahat edilecektir.

 

Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı

Teog sınavına girecek olan 8. sınıf öğrencileri ayrıca bursluluk sınavına da girmiş olacaklar. Ayrıca bir sınava daha girmek gerekmeyecek. Burslar da bu sınavın neticesine göre verileceği için yine TEOG sınavı bir kat daha önem kazanmış olacak bu öğrenciler için. Ancak diğer sınıflardaki öğrenciler ayrıca bu sınava giriş yapacaklardır.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
2015-2016 8. Sınıfların TEOG Sınavı, 10.0 out of 10 based on 1 rating