361. Dönem Kasım 2015 Kısa Dönem Askerlik

 

Yaz döneminde gidenlerin tören kıyafeti (beyaz)

 

 

 

Kış döneminde gidenlerin giydiği tören kıyafeti (lacivert) Bizimkisi böyle olacak

 

 

 

Her türk gencinin vatani görevi olan askerlikte bu dönem bize de sıra gelmiş bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 20 yaşındaki gençlerimiz askerlik için askeriye’ye alınıyorlar. Ancak ilim tahsili yapan gençlerimizin askerlik görevleri tehir edilebildiği için onlar biraz daha uzatabiliyor.

Peki kısa dönem yapabilecek olanlar kimlerdir diye soracak olursanız, en az bir lisans mezunu olabilmeniz gerekiyor. Lisansüstü, doktora yapanlar da kısa dönem askerlik yapabiliyorlar. İster açıköğretim , ister örgün olsun 4 yıllık fakülte mezunu olanlar kısa dönem askerlik yapabilme hakkına sahip oluyor. Ancak yedek subay vazifesi verilirse onlar yine uzun dönem yani 12 ay askerlik yapıyorlar. Ama bu kişiler para kazanarak, aylık alarak askerlik yapıyorlar. Normal erler gibi uzun dönem askerlik olmuyor ve memur gibi yapıyorlar. 2 yıllık meslek yüksek okulundan mezun olanlar, lise mezunları ve daha aşağısını okumuş olanlar yine normal er olarak 12 ay yapmak zorundalar.

Askere gitmek isteyenler yıl içerisinde 4 celb şeklinde gidebiliyor. Yani her istediği an gidemiyor. Şubat/ Mayıs / Ağustos/ Kasım celb dönemleri mevcuttur. Bu dönemlerde önceden başvuru yapıp askere alım yapılıyor.

Bende kasım celbine başvuru yapmıştım ve kasım celbinde askere gideceğim inşallah. Ancak ay olarak celb döneminde olmayabiliyor. Kısa dönemler genelde her celbte 2 ayrı grupta gidiyorlar. 2. grupta olanlar genelde 1-1,5 ay sonraya gitmiş oluyorlar. Bende kasım celbi olmasına karşın aralık ayında askere gideceğim.

Askerlik Yerim;

Bu dönemde gideceğim askerlik yerim ise Hatay/ iskenderun oldu. Denizci olarak askerlik yapacağız inşallah. Bahriyeli diye de söylenen askerlik tabi. Aynı yere düşmüş olanlar varsa yorumdan ulaşabilirler elbette 🙂

Askerliğe ait şu an çok bir şey yazamayacağım ama geldikten sonra da askerlik anılarımı ve tavsiyelerimi sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Ama kendi anısını veya tavsiye/öneri ‘ si olan varsa buradan paylaşabilirler, hem herkes istifade etmiş olur bu sayede.

Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler. Askere gideceklere de hayırlı tezkereler olsun 🙂

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)