8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Hayatımızda büyük yere sahip olan kadınların her zaman el üstünde tutulması gerektiğini düşünüyorum. Onlar çok fedakar ve değerli birer varlıktır. Annelik yaparlar, ev işlerini yaparlar, çoluk çocuğa bakarlar ama hiç şikayetçi olmazlar. Onlara yaşamın her yerinde ihtiyacımız vardır. Böyle değerli bir varlığın değil bir gün her gün güzel geçirmesi gerekir. Onlara bu özel günlerinde en azından birer çiçek vererek de olsa mutlu olmalarını , kendilerini özel hissetmelerini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu özel günden kısaca bahsetmek istiyorum.

ev hanımı kadınlarımızın evdeki halleri

Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının  tarihçesine bakacak olursak; 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York şehrinde bir tekstil fabrikasında 40.000 dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için grev yapmaya başladı. Bu duruma müdahale eden polisler işçilere saldırmış ve onları fabrikaya kitlemişlerdir. Ardından içeride yangın çıkması ile işçilerin fabrikadan kaçamamasından dolayı çoğu kadın olmak üzere 129 işçi can vermiştir. Bu olaydan sonra ölen işçilerin anısına 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk olarak 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

Her alanda ihtiyacımız olan kadınlarımızı en azından bu gibi özel günlerde hatırlayarak onlara birer çiçek, birer hediye alarak onların gönlünü kazanmalıyız. Kadınlarımızla mutlu ve huzurlu yarınlara…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)