8. Sınıfların Teog Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın düzenlediği sınavlardan birisi de teog adı verilen 8. sınıfların sınavıdır.

Teog açılımı ise ; “Temel öğretimden Orta öğretime Geçiş sınavı ” dır. Bu açılımı ise sınava girecek çocuklarda, onlarla birlikte sınava hazırlanan velilerinde çoğu bilmiyor ne yazık ki. Sürekli değişen sisteme ayak uyduramayan bir topluma sahibiz çünkü.

Televizyonda bir program izledim. Teog ile ilgili röpartaj yapmışlar, sokaktaki insanlara soruyorlardı TEOG ne demek diye, birisinin verdiği cevap çok hoşuma gitmişti, daha doğrusu açıklama diyeyim. Sınavları düzenleyenler herhalde rüyasında bir şey görüyor uyandığında o sınavı uygulayalım, sistemi değiştirelim diyor galiba demişti. Gerçekten de öyle oluyor. Her yıl bütün birimlerde bu tarz sıkıntılar oluyor. Bizleri yönetenler kendilerini bile yönetemiyorken insanları yönetmeye çalıştıkça bu tür sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz oluyor maalesef.

Kendimden biliyorum, 8. sınıfta girdiğim sınav OKS adı altında yapılıyordu. Ondan sonra bir çok değişiklikler oldu. Yok her yıl SBS yapılsın dendi. Baktılar olmadı onu da değiştirdiler. Daha sonra yine 8. sınıflar tek sınav olsun dendi. O işte de başarılı olunamadı sanırım. Yada canları sıkıldığı için değiştirdiler. Yada başka menfaatler olduğu için dersanelerle anlaşarak sistemi değiştirip durdular.

6., 7. ve 8. sınıfları sınava sokarak işleri zorlaştırdılar ve herkesin dersaneye 3 yıl para vermesini istediler de olabilir mesela.

Gelişmiş ülkelere baktığımızda sistemleri sabittir. Ve sabit, düzenli bir sistem neticesinde başarılı bireyler yetiştirebiliyorlar. Bizde de bu durum kapkaççı, serseri, kafası fazla çalışmayan genç nesiller oluşmasına sebep oluyor. Sistemin değişmesinden dolayı bir çok kimse başarısız oluyor. Bu yüzden bazı bilinçsiz aileler de okumaz bu çocuk diye tamirciye, berbere çırak vs. olarak veriyor. Böylece eğitimsiz, boş nesil yetişiyor.

Kendini sahipsiz hisseden bu gençler de son zamanlar da çıkan haberlerdeki gibi bonzai içiyor, sigara içiyor, esrar kullanıyor, terörist gibi oluveriyor, sağa sola zararları oluyor. Genç nesil ne yazık ki böyle yetişiyor.

Yazıyı yazarken aklıma gelen bir çok şey olduğu için asıl konuyu unutup her şeyden bahsetmek istediğim için içeriği farklı farklı olabiliyor. Ama hiç biri lüzumsuz cümleler değildir. Okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim.

Gelelim tekrar TEOG sınavına. Şimdiki sistemde liseye geçiş sınavı 8 dönemde yapılmaktadır. Bu sınavlardan alınan neticelere ve okuldaki o derslerde alınan notlarında ortalamaları eklenerek bir puan ortaya çıkıyor. Bu puan ile de öğrenci kazandığı okula yerleşebiliyor. Bu dönemde öğrencilerimizi bilinçlendirebilmemiz gerekmektedir. Ne yazık ki iyi eğitim alabilmek için başlangıcında iyi olabilmesi gerekiyor. Bu yüzden iyi bir lise de okumalı ki iyi bir üniversite kazanabilsin. İyi üniversite kazansın ki iş hayatında başarılı olabilsin. Tabi bunlar % 100 geçerli değil ama çoğunlukla olan şeyler. Lisesi kötü olan birinin üniversitesi de o denli kötü oluyor. Kötü bir lisede okuyan öğrencilerin belki 5-10 kişisi iyi yerlerde olabiliyor ama gerisi lisesinin denginde bir yerlere gidebiliyor.

Misyonu ve vizyonu geniş ve yüksek olan okullarda okuyan öğrenciler daha başarılı olabiliyor. Büyük iş adamlarının okuduğu okullara bakarsanız hep en iyi okullarda olmuştur. Bu yüzden öğrencilere bu bilinci verebilmek gerekiyor. Bunun içinde aileye büyük yük düşüyor. Çocuklarına sahip çıkarak, gelişen teknolojiye çocuklarını kaptırmadan, derslere önem vermelerini sağlamalılar.

Unutmadan da ekleyeyim Sınav Tarihi ise ; birinci dönem 26-27 Kasım 2014 tarihidir. 40 günden bile az kaldı. Bu yüzden çalışmaları hızlandırın 🙂

 

Bu konu da yeni yazılarla tekrar buluşacağız inşallah. Yaklaşan sınava iyi hazırlanmanızı diler şimdiden başarılar dilerim. Görüşmek dileğiyle…

Ekrem Menteşoğlu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
8. Sınıfların Teog Sınavı , 10.0 out of 10 based on 1 rating