Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ‘nin Teknolojiyle Sınavı

Bilindiği üzere bu hafta sonu yine bir çok kimse binlerce, hatta milyonlarca kişi açıköğretim fakültesinin sınavlarına girecekler. Kısaca –aöf– diye de geçmektedir. Girenlerin yaş ortalaması belki de 30’u bulmaktadır. Gözlemlediğim kadarıyla böyle bir sonuç çıkardım açıkçası. Ama gerçek verileri bilemiyorum tabi ki.

2013’de örgün öğretimden mezun olduktan sonra 2014 yılında ise açıköğretime yazılıp tekrar öğrenci olmaya karar vermiştim. Dış ticaret bölümü önlisans olarak kayıt oldum. Bu yıl 2. sınıfım. Bu zamana kadar 5 kez sınava girdim. Her dönem 2 sınav yapıldığı için böyle oldu.( Belki bilmeyenler hala vardır). Dedim ya yaş ortalaması 30 diye, hemen hemen herkesin kayıt olduğu bir mecra olduğu için herkes biliyordur diye tahmin ediyorum. Zaten bu yazıyı okumak için bu siteye gelebildiyseniz kesin biliyorsunuzdur.

Neyse yine her zaman ki gibi lafı fazla uzattık. Asıl mevzudan uzaklaştık. Bu hafta 24-25 ocak 2015 tarihlerinde güz dönemi final sınavları gerçekleştirilecek. Malum teknoloji çağında yaşıyoruz. Her şey elektronik olmaya başladı. Hayat kolaylaştı diye düşünürken hayat daha da karmaşık bir hale geldi. Özellikle de İstanbul‘da. Hal böyleyken, 30 40 yaşlarında sınava girecek adayların ilköğretim-ortaokul gibi kendisiyle hiç alakadar olmayan yerlerde bu sınavlara girecekler. Bende bunlardan biriyim ancak çok şükür yaşım daha 25 🙂 O konu da biraz avantajlıyım sanırım.

 

 

 

İnsanlar değil sınav yerini önceden görmek, sınava hiç çalışmadan sınava girdiğini düşünürsek, bu insanların o verdikleri ilkokulları sınav saatinde bulma imkanları nedir , sınava yetişme imkanları nedir?

Ve hafta sonu olmasından ötürü İstanbul yoğun, gerçi her zaman yoğun da neyse. Trafikten dolayı bir çok kimse istediği yerlere ulaşmakta zorluk çekiyor. Değil ki o okula ulaşmak, okulun bulunduğu semte, mahalleye bile zor ulaşıyor ki, okulu bulması çok zor. Hele ki ilkokul -ortaokul vs. olunca iş gittikçe zorlaşıyor.

Ben şuana kadar girdiğim sınavların hemen hepsine navigasyon ile gittim. Telefonumu kullanarak tabi. Ancak sınava telefon almıyorlar. Sürekli bilmediği yerlere atama yapan sistemin her okulu nasıl bulması gerektiğini düşünüyorlar bilmiyorum.

Hadi telefonu almadılar, telefonu vermek için de para alıyorlar. Esnaf bunu bile ticarete dökmüş durumda. Adam getirmiş benim telefonu mecbur bir yere bırakacak. Adam 3 lira da istese 5 lira da istese o an veriyor herkes. Esnaflık bitmiş bence. Alt tarafı 1 saat bile sürmeyen telefonu masasında beklettiği için para alıyorlar. Türkiye’de herkes birbirini sömürüyor.

Sınavlarda yanınızda birini getirip telefonu ona verin bu sınavda 🙂 3-5 lira çok değil belki ama bu sömürmeye son vermek gerek artık !

 

Sınava gireceklere de şimdiden başarılar dilerim…

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)