Almanca Tercüme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

almanca-tercume

Almanca tercüme yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar diğer çevirilerle genel olarak aynıdır. Almanca tercüme eğer bir ofiste yaptırılacaksa yaptırılacak ofisin tercümanları iyi mi ilk önce bunu araştırmak gerekir bunun için tercüme ofisinin referanslarını kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Eğer sadece yeminsiz bir tercümana çeviri yaptıracaksanız bu işte biraz daha çok araştırma yapmanız gerekir çünkü bireysel olarak çalışan ve iyi referanslara sahip tercüman bulmak zordur. Eğer referanssız tercüman bulduysanız onu kısa bir yazı ile test ederek işe başlayabilirsiniz ve gerisi o tercümanı seçmekte size kalır.

Almanca tercüme yaptıracak tercümanı buldunuz fakat kurumlarda yine çürük elmalar çıkabiliyor tercümanla birebir konuşup onu test edebilirsiniz. Eğer  edebi bir metin tercüme ettirecekseniz tercümanın Alman kültürü ve edebiyatı hakkında iyi bir bilgi birikiminin olması gerekiyor. Aksi takdirde edebi metin ne kadar iyi olursa olsun çeviriden sonra edebi bir haz uyandırmayabilir. Şiir çevirisi yaptıracaksanız Alman kültüründen ve edebiyatında daha çok  şeyler bilen bir tercümana ihtiyacınız olacaktır. Çünkü şiir çevirisi yapılırken şiirin musiki değerinin kaybolmamasına önem verilmelidir. Şiirde musiki değer redif ve kafiyelerle sağlanır bu yüzden çeviri yapan tercüman o şiiri çevirmekle kalmayıp eş anlamlı kelimeler bulup redif ve kafiye uydurması gerekecektir.

Sadece bilimsel bir makale çevirisi yaptıracaksanız işiniz daha kolaydır çünkü bilimsel makale estetik bir değere sahip değildir ve bu yüzden çevirmen yazıyı çevirirken ona edebi bir değer katmaya çalışmayacaktır. Bilimsel bir makaleyi Almancaya çevirecek bir tercüman arıyorsanız Almancayı iyi konuşan ve artikelleri iyi bir şekilde ezberlemiş olması sizin işiniz için yeterli olacaktır. Ama çeviri yapacağınız metinde edebi bir yön varsa tercümanın çeviri yapacağı ülkenin kültürünü ve o ülkenin edebiyatını iyi bilmesi gerekiyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)