Android İşletim Sistemi ve Rekabet Ortamı

Hayatımızı sürdürmek için bir çok ihtiyacımız vardır. Bunlardan biri de iletişimdir.  İnsanlar iletişimi eskilerde mektuplarla, dumanlarla yapmaktaydı. Şimdi günümüzde ise internet ortamında çeşitli sosyal ağlardan, maillerle ve telefonlarla yapılmaktadır.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle iletişim sektöründe de büyük gelişmeler, yenilikler olmaya devam etmektedir. Yeni telefonlar, yeni sistemler, yeni aksesuarlar çıkarılmaktadır. Rekabetin artmasıyla bütün üreticiler kendilerini farklı kılacak özellikte ürün üretmek istiyorlar. Yaptıkları ürünlerin diğerlerinden daha kullanışlı, daha ucuz, daha ulaşılabilir olmasını sağlamayı amaçlıyorlar. Bildiğiniz gibi Endüstri Mühendislerinin görevlerinden biri de daha az maliyetle daha avantajlı,daha kaliteli ürünler elde etmektir. Firmalar bu yönde Ar-Ge çalışmaları yapmaktalar.

İletişim sektöründeki yenilikler hemen her gün olmaktadır. Sürekli yeni bir ürün kullanıcılara sunulmaktadır. Bu bazen yeni bir ürün bazen güncellenmiş bir sistem bazen yeni bir eklenti vs. ile karşımıza çıkmaktadır.

Yeni Telefonlar

 iphone 5 telefonlarısamsung galaxy S IV

Şimdilerde telefonlardan  IPhone 5 gündemdeydi, ancak onunda bir üst modelinin çıkartılması için çalışmalar başladı, diğer taraftan rakip firmalardan Samsung markası da Samsung Galaxy S IV , Samsung Note III gibi marka telefonları piyasa sürmek üzeredir. Eski markalardan Nokia bu yarışın biraz arkasında kalmıştır. Ancak tamamen kopmuş sayılmaz.

İşletim Sistemi Android

Bu yeniliklerle beraber telefonlar da kullanılan işletim sistemleri konusunda da bir rekabet söz konusu olmuştur. Şuan revaçta olan işletim sistemi  Android İşletim Sistemi’dir. Google tarafından işletilen kurumsal bir uygulama mağazasıdır.

Android sistemi her ne kadar unix tabanlı olarak biliniyorsa da aslında unix ile bağlantı söz konusu değildir. Android işletim sisteminin açık kod tabanlı yapısının olması uygulama geliştiriciler için mükemmel olmuş ve yeni olmasına rağmen bir çok işletim sistemini geride bırakmıştır.

Android’in büyük rakiplerinden birisi de Iphone olup ilk sırada yer almaktadır. Ancak Android sisteminin bu kadar kısa sürede büyük olması Iphone’u tedirgin edecek ve ciddi bir rakip olacağını düşünmesi gerekecektir.

Kısa dönemlik satışlara bakıldığı zaman Android İşletim Sistemi’nin daha önde olduğunu göreceksiniz. Bunu sebebi ise Android’in açık kod tabanlı yani geliştiriciler tarafından dilediği zaman yeni uygulama yapabilmesi ve kullanabilmesi yatmaktadır. Iphone’da ise bunu yapabilmek için öncelikle itunes’dan onay alınması gerekmektedir.

Bu durum da sizde onaylarsınız ki; milyonlarca yazılımcı için geniş bir platform olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de kısa sürede, bir çok uygulama yapılabildiği için Android markette 250.000 ‘in üzerinde uygulama bulunmaktadır.

Bu rekabet ortamı umarım müşteriyi memnun edecek bir ortam olur. Rekabetin başarıyı getirmesini diliyorum.

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Android İşletim Sistemi ve Rekabet Ortamı, 10.0 out of 10 based on 1 rating