Baharın Gelmesi ve Nevruz Kutlamaları

Soğuk havaların yurdu terk etmesi ve yerini sıcak havalara bırakmasının zamanı geldi. Yağmur,kar, fırtına ve soğuklu günlerin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Çiçeklerin, ağaçların yeşerdiği, güneşin içimizi ısıttığı günlere geri dönüyoruz. Bahar aylarının gelmesi ise nevruz ile başlıyor. Her yıl 21 mart tarihinde baharın gelmesini, nevruzu Türkiye’de kutlamaktayız. Türkiye’nin yanı sıra başka ülkelerde nevruzu kutlamaktadır. Farslar, Zazalar, Azeriler, Anadolu Türkleri, Afganlar, Tacikler, Özbekler,  Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Kırgızlar, Kazaklar tarafından da kutlanan geleneksel yeni yıl ve bahar bayramıdır nevruz.

Baharın Gelmesi

Bazı kaynaklara göre de Oniki Hayvanlı Türk Takvimi ve Melikşah’ın Celali Takvimi’nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divânü Lügati’t-Türk’te de ilkbaharın gelişi diye belirtilmiştir. Türk edebiyatı ve musikisine de Nevruz; Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Seba, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Arap olarak girmiştir.

Nevruz Kutlamaları

Ülkemizdeki kutlamalarda çok farklı olaylar da yaşansa da umarım bu sene güzel bir nevruz olur. Ateşinizi yakıp üzerinden atlayarak nevruz kutlamasını gerçekleştirebilirsiniz. 🙂 Ancak bunu yaparken toplumun huzurunu bozacak şekilde yapılmaması gerekmektedir ve havayı da kirletmeden mesela lastik tarzı şeyler değil de tahta, odun yakılarak kutlama yapılırsa hem çevreye hem de çevredeki insanlara zarar verilmemiş olur. Enerjiniz ve ateşiniz hiç eksik olmasın 🙂

 

Ekrem MENTEŞOĞLU 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)