Başarının Anahtarı

başarı

 

Her insan başarılı olmak ister. Kimileri bunun için gerçekten mücadele eder. Kimileri ise hiçbir şey yapmadan başarının ayaklarına gelmesine bekler. Ama maalesef emek olmadan yemek olmaz. Bu yüzden de bir hedefimiz varsa gerçekleştirmek için ona giden yollarda azimle ilerlemeli ve mücadele etmeliyiz.

 

Başarı Nedir?

Başarı algısı kişiden kişiye değişir. Herkesin farklı hedefleri vardır ve kişi bu hedeflere ulaştığında kendisini mutlu hissediyorsa gereken başarıyı sağlamış demektir. Başarı sadece para kazanmak değildir. Zaten kendisini paraya odaklayan bir insan da başarılı olamaz.

Başarılı Olmak Neden Önemlidir?

Başarılı olmak para kazanmanın yanı sıra kişinin kendine olan güvenini arttırır. Kişiye saygınlık kazandırır, değerlerini arttırır. Mutlu olabilmesini sağlar.

Herkes farklı alanlarda başarıyı arzular. Mesela öğrenci sınavlarda başarılı olmak için çalışır, bir doktor veya bir mühendis için ise mesleğinde başarı elde etmek önemlidir.

Başarı üzerine yüzlerce kitap yazılmış, bir çok seminer düzenlenmiştir. Kişisel gelişim uzmanları da yazdıkları kitaplar ile bizlere başarıya giden yola dair sayısız tavsiye verirler, hayat tecrübelerini anlatarak yol gösterirler. Bu bazen insanların hayatına küçük büyük artılar katar.

Bende bu konuda birden fazla kitap okudum. Sana ne kattı diye soracak olursanız, düşünme ve bakış açımı gerçekten değiştirdi diyebilirim. Tabi ki bu kitapları okuyarak hemen başarıyı elde etmiş olmayız ama ona ulaşmak için neler yapmamız gerektiği konusunda az çok fikir sahibi olabiliriz.

Piyasa da bu konuda birçok kitap var ve bunların hepsini okumamız mümkün değil. Bu yüzden sizin için Mümin Sekman’ın “Herşey Beyinde Başlar” adlı kitabını tavsiye edebilirim.
Bilindiği üzere Kişisel gelişim konusunda yazılan çoğu kitap sıkıcıdır. Ama Ahmet Şerif İzgören’in “Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır” adlı kitabı hem başarı üzerine bir şeyler öğrenebileceğiniz hem de hayata dair birçok ders çıkarabileceğiniz konuların yer aldığı eğlenceli bir kitap. 🙂

Son olarak şunu söylemeliyim ki;

Bir işte başarılı olmanın en önemli faktörü o işe gösterdiğimiz özen ve duyduğumuz saygıdır. Hedeflerimiz doğrultusunda mücadele edersek ona ulaşabiliriz. Fakat birkaç denemede pes edip umutsuzluğa kapılırsak bu bize hiçbir şey kazandırmaz. Başarmak istiyorsak ilk olarak kendimize güvenmeliyiz. Unutmayın ki ben yapamam diyen birisi asla başaramaz. Yapabileceğinize inanın. Ne demişler “inanmak başarmanın yarısıdır. “

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)