Bedelli Askerlik Geliyor Mu?

Şu günlerde gündemi meşgul eden ve birçok kişiyi ilgilendiren konu bedelli askerlik çıkacak mı oldu. Yurt dışında yaşamış, üniversite okuyan, yüksek lisans, doktora yapan kimseler ve diğer sebeplerle yaşı gelmesine rağmen askerlik yapmamış kişiler bedelli askerlik yapmak için bu yasayı bekliyor. İnceleme ve analizlere göre 400 ile 600 bin kişi bedelli askerlikten yararlanmak için bekliyor. Şartlara göre bu sayı değişiklik gösterecek. Askerliğin bedeli ve yaş sınırına göre faydalanacak kimselerin sayısında farklılıklar meydana gelecektir.

Birçok kimsenin merakla beklediği bedelli askerlik, “askeri torba” yasa tasarısıyla ekim ayında TBMM Başkanlığı’na sunulacağı öğrenildi.

Bugün gelinen nokta da bir çok kimse askere gitmek istemiyor. Askerdeki psikolojik nedenlerden dolayı veya gittiğindeki maddi kayıp düşünülerek bedelli tercih etmek istiyor herkes.

Bu tasarının alınan bilgilere göre, bedelli düzenlemesinin 30 yaş ve üzerini kapsayacak şekilde yasalaşması durumunda 400 binden fazla, 28 yaş ve üzerini kapsayacak şekilde yasalaşması durumunda ise 600 bine yakın yükümlünün yararlanabileceği ifade ediliyor.

Tabi büyük ihtimalle 28 yaş ve üzerini kapsayacak bir uygulamanın hayata geçirilebileceği ifade ediliyor. Son bedelli uygulamasından yararlanmak için talep edilen 30 bin TL yüksek bulunmuş ve tepki çekmişti. Bu nedenle bu rakamın da düşürülebileceği değerlendiriliyor. Yüksek ihtimalle 20 bin TL civarında olacaktır.

Dört gözle yasayı bekleyen vatandaşlarımıza müjdeli haber almalarını diliyorum, umarım herkesin sevineceği bir haber verilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)