Bir Makama Gelirken Saygınızı, Edebinizi Elden Bırakmayın

İçinde bulunduğumuz evrende yaşamak için gereken bir takım şartlar vardır. Yemek, içmek, uyumak, eğlenmek vb. bir takım ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Bunların da yerine getirilmesi için, ihtiyaçlarımızı sağlamak için de paraya ihtiyacımız vardır. Tabi para da gökten inmediği için ona da sahip olmak gerek, bunun içinde bir yerlerde çalışmamız gerekmektedir. Çünkü çalışmadan, emek harcamadan bunların hiç biri olmuyor ne yazık ki. Ahmet Şerif İzgören’in bir sözü vardır ; ”Bedava peynir sadece fare kapanında bulunur.” diye. Çokta doğrudur, kimse kimseye karşılıksız bir şey vermez, özellikle de şu devirde su bile veren zor bulursunuz.

Asıl anlatmak istediğim konuya değineyim. Temel ihtiyaçlarımızı gidermek için paranın gerektiğini söylemiştik. Para çok büyük öneme sahip yaşantımız da ne yazık ki. Ancak bunların da dışında başka bir şeylere ihtiyacımız daha var ki oda Saygı ve Edep ‘tir. Para bir şekilde kazanılır. Ancak edep, saygı bunlar kolay şeyler değildir. Su satarak da para kazanılır, doktorluk yaparak da kazanılır. Ancak karşımızdakine karşı saygımız, edebimiz ise öyle kolay olmaz. Ne mevkide olursak olalım önce büyüklerimize ve küçüklerimize karşı saygılı ve edepli bir birey olmamız gerekmektedir.

Büyüklerin elini öpme

Büyüklere Saygı

Etrafımla ilgili gözlem yapmayı, inceleme yapmayı çok sevdiğim için çevremdeki olayları, kişileri sürekli incelerim. Yakın zamanda gözlemlediğim bir konu olduğu için bugün saygı ve edep konusundan bahsediyorum. İnsanların birbirlerine sürekli saygılı olması gerektiğini düşünürsek, neyin değiştiği önemli olmadan bu saygının sürekli devam etmesi de gerekmektedir. Ancak insanlar bulundukları konumlardan yukarılara çıktıkları zaman, makam mevki sahibi olmaya başladıklarında o saygılı olduğu kişilere artık başka gözle bakmaya başlıyorlar. Önceden Ahmet Abi, Mehmet Bey, Ayşe Hanım, Fatma Abla vb. hitaplar kullanılırken bir yerlere gelmiş, mevki sahibi olmuş aynı kişiler bu sefer Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma… demeye hatta lan, oğlum vs. de demeye de başlıyorlar maalesef. Elde ettiği makam ona bir şey kazandırmış olabilir ama bence çok büyük bir şey de kaybettirmiş diye düşünüyorum ki oda Saygı ve Edep’tir. Yazının başlarında da demiştim, para her türlü kazanılır ancak edep kolay kaybedilir zor kazanılır. Bir kere ipin ucunu kaçırdın mı bir daha onu yakalamak zor olur.

Yükselirken Yanında Götürmek

Nacizane tavsiyem, Hangi makamda, ne mevkide olursanız olun; Saygınızı, Edebinizi Elden Bırakmayın. Bir gün o makam sizi bırakırda başkasına muhtaç olursanız o saygınız sayesinde yardım görürsünüz. Yardım istemeye yüzünüzün olması için de muhtaç olmadan önce de aynı davranışları sergileyebilmeniz gerekmektedir. Siz siz olun edebinizi elden bırakmayın

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bir Makama Gelirken Saygınızı, Edebinizi Elden Bırakmayın, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Google'dan gelen aramalar:, makamla ilgili sözler (11)