bowling oynamakBowling Oynamak

Sizlere oynamaktan zevk aldığım bowling oyunundan bahsetmek istedim. Çok zevkli bir oyun olmakla birlikte çoğu insanın da çekindiği bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiç oynamayanlar ön yargıyla baktıkları için oyunun tadını alamazlar. Aslında çok eğlenceli ve zevkli bir oyun hatta bir tür spordur.

 

Oyunu anlatacak olursam; Oyun içinde vurulması gereken toplam 10 tane pin ve onları vurmak için de ağırlıklarına göre 3 delikli özel toplar bulunmaktadır. 6 kg. dan 14-15 kg. kadar toplar bulunmaktadır. Her kişinin 1 oyun için 10 tekrar hakkı var ve her seferinde 2 atış hakkı bulunmaktadır. Ancak ilk atışında bütün pinlerin düşmesi halinde 2. atış hakkı verilmemektedir.

Pinlerin hepsinin ilk atışta devrilmesi olayına strike denir. Eğer ilk seferde hepsi düşmez 2.atışta geri kalan düşerse bu sefer spare olur. Bunların olması halinde puanlama ise sonraki atışlarda düşürdüğünüz pin sayısına göre puan verilmektedir. Mesela strike veya spare yaptığınız zaman sonraki atışta 5 tane düşürebilirseniz strike veya spare yaptığınız oyuna 10+5 =15 puan , o atış içinde 5 puan alırsınız. Eğer 5 değil de yine strike veya spare olursa bir öncekine 20 tam puan verilir diğeri içinde az önceki kural yine geçerli olur.

bowling topu nasıl atılır bowlingte pinleri vurmak

Atış yapılırken ayağınız atış yerindeki çizgiye basarsa faul olur. O yaptığınız atış geçersiz sayılır ve 0 puan alırsınız.

9 oyun boyunca strike olmaması halinde 2 atış hakkı verilirken 10. Oyunda strike veya spare olması halinde 3. Atış hakkı da verilmektedir. Ancak puanlaması ise hepsinde strike bile olsa 30 puan olarak verilmektedir.

Bowling, grup olarak arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz zevkli bir oyundur. Canınız istediği her an oynayabilirsiniz. Fiyatını merak edenler için ise şunu söyleyeyim; fiyatlar her bölgeye, her oyun salonuna ve illere göre değişiklik göstermektedir. Ama genelde 10-15 tl arasındadır. Ücretler kişi başı olarak alınmaktadır.

Denememiş olanlara mutlaka öneririm. Ben çokta iyi oynamasam bile çok zevk aldığım bir oyun. Oynamak isterseniz daha önce oynamış tecrübeli arkadaşlarınızla gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum . Hepinize bol şanslar dilerim. 🙂

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (11 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Bowling Oynamak, 9.3 out of 10 based on 11 ratings
Google'dan gelen aramalar:, bowling nasıl oynanır (637), bowling nasl oynanr (365), bowling nasıl oynanır resimli anlatım (29), bowling kaç kişiyle oynanır (21), bowling-resimli (20), bowling oyunu nasıl oynanır (17), bowling 1 oyun kaç dakika (1)