Büyük Padişah Sultan II. Abdülhamid Han

Bugün Sultan II. Abdülhamid Han’ın irtihali olması sebebiyle onun hakkında bilgi paylaşmak istedim.Her ne kadar bazılar kızılsultan dese de o bizim şanlı tarihimizin liderlerinden birisidir.

Saltanatı :1876- 1908 seneleri arasında olmuştur.

Babası: Abdülmecid Han, Annesi : Tir-i Müjgan Sultandır.

Doğum Tarihi: 21 Eylül 1842,

Vefat Tarihi: 10 Şubat 1918 yani 94 yıl önce bugündür.

Sultan II. Abdülhamid Han, çok iyi tahsil görerek din ilimleriyle birlikte mükemmel bir Fransızca öğrenmiştir. Amcası Abdülaziz Han onu Mısır ve Avrupa seyahatlerine giderken yanında götürdü. Amcasını tahttan indirip şehit ettiren ve Osmanlı Devleti’nde yönetimi ele geçiren batılıların kuklası haline gelmiş bazı paşalar, V. Murat’ın şuurunun bozulması üzerine, devlet işlerine karışmaması ve yalnız millet meclisinin çıkaracağı kanunlara göre hareket etmesi şartıyla Abdülhamid Han’ı Sultan ilan etmişlerdir.

Abdülhamid Han'ın Bir Karesi

Tahta çıktığı zaman Osmanlı Devleti bunalımın tam eşiğindeydi. Bosna-Hersek’te ayaklanmalar çıkmış Karadağ ve Sırbistan’da da savaş aleyhimize dönmüştür. Bu sırada da sadrazam Mithat Paşa ve arkadaşlarının isteği üzerine 23 Aralık 1876’da Birinci Meşrutiyet ilan edildi. Gayrimüslimlerin bile içinde yer aldığı Meclis-i Mebusan’ın ilk işi Rusya’ya savaş ilanı olmuştur. 93 Harbi diye tarihe geçen savaş, Osmanlı Devleti için çok büyük felakete sebep olmuştur. Abdülhamid Han ilk iş olarak devleti zor duruma sokan Meclis-i Mebusan’ı kapatmış ve devlet idaresini de eline almıştır.

Kadir Mısıroğlu’ndan Sultan Abdülhamid Han

Devleti yok etmek isteyen düşmanlar, Sultan Abdülhamid Han’ı tahttan indirmeden Osmanlı Devleti’ni parçalamanın ve İslam’ı yok etmenin mümkün olmadığını bildikleri için Sultan’a her türlü iftirayı atıp diğer yandan da suikastlar düzenlemişlerdir. Ermeni asıllı olan Fransız yazar Albert Vandal’ın “Kızıl Sultan= Le Sultan Rouge” şeklinde iftira atmasını aynen alan bazı gafiller de  ansiklopedilere yazarak genç nesilleri kandırmışlardır. Hala tarihini bilmeyenler Kızıl Sultan sanarlar.

Sultan Abdülhamid Hanın Resmi

Padişah’ın devlet idaresindeki yetkilerini kırmak isteyen batılılar ise İttihat ve Terakki mensuplarını kışkırtarak 23 Temmuz 1908 yılında II. Meşrutiyeti ilan ettirdiler. Bu yüzden 30 yıl boyunca durmuş olan facialar tekrar başlamış oldu. 31 Mart Vakası sebebiyle İttihat ve Terakki ileri gelenleri tarafından tahttan indirilen Abdülhamid Han, Selanik’e gönderildi. 10 Şubat 1918 yılında ise Beylerbeyi Sarayı’nda vefat eden Abdülhamid Han’ın naşı Çemberlitaş’ta bulunan dedesi Sultan II. Mahmut’un türbesindedir.

Çok büyük bir padişah olan bu zatla çok uğraşılmıştır. Bir söz vardır “Meyve veren ağaç taşlanır ” diye. Bu her alanda doğru bir sözdür. Kim toplumda yararlı oluyorsa onun bu durumunu çekemeyenler ona hep tuzak kurmakla meşgul olurlar. İftira atarlar, karalamaya çalışırlar. Böyle bir Padişah’ı ölümünün yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

 

Ekrem MENTEŞOĞLU[poll id=”2″]

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Büyük Padişah Sultan II. Abdülhamid Han, 10.0 out of 10 based on 1 rating