canakkale filmi 1915Çanakkale 1915 Filmi

Çanakkale zaferimizi anlatan birçok film çekilmiş bir çok kitap yazılmıştır. Bu kitaplardan biride Turgut Özakman’ın yazmış olduğu ; “DİRİLİŞ” adlı eserdir.
Çanakkale 1915 filmi de tarih araştırmacısı ve yazar Turgut Özakman’ın Diriliş adlı bu eserinden beyaz perdeye aktarılmıştır.
Kitabının kendi senaryo uyarlamasını da yine yazar Özakman üstlenmiştir.Film 18 Ekim 2012 tarihinde vizyona girdi. Acizane fikrim bu zamana kadar filmi yapılmaması bile çok kötü bir durum. Günümüzde sinema sektörünün yeri çok büyük olduğu için tarihimizi değil Türkiye’deki insanlara tüm Dünya’ya göstermemiz gerek ki nasıl bir millet olduğumuzu görsünler.
Film 3 günde 123.179 kişi tarafından izlenmiş. Bu izleyiciler arasında bizde vardık ve izlemekten zevk aldk diyebiliriz. Çekim kalitesi ve efektler amerikan filmlerindeki kadar kaliteli olmasa da filmde anlatılan etkileyici tarihimiz ve çok zor şartlarda kazandğmz bu zafer, bizi duygulandırmaya ve büyülemeye yetti.
Ancak böyle bir tarih Amerikalılarda, Japonlarda, İngilizlerde olsa bunu nasıl yansıtırlardı siz düşünün.Günümüz teknolojisinde daha kaliteli görsellerle filmi üst düzey çekmek zor olmasa gerek.Tabi bununla birlikte bu filmler bir başlangıç olarak değerlendirirsek bir nebze olsun tarihimizi anlatmış oluyor. Televizyonda yayınlanan, herkesin izleyip reyting rekorları kırdırdığı Muhteşem Yüzyıl gibi bir saçmalıklar yığının yanında süper bir film elbette.
Tarihimizi anlatan böyle filmlere destek vermeliyiz ki daha niceleri çekilsin.Eğer biz destek vermezsek böyle şanlı tarihimize elin yabancısı istediği gibi Atalarımızı filmlerinde yansıtır.Biz onlara doğruları yansıtmazsak onlar olmasını istedikleri gibi gösterirler.

Şimdi bu güzel filmin yayınlanmış bazı fragmanlarını göreceğiz.

Fragman 1

Fragman 2

http://www.youtube.com/watch?v=Nx6OnDbPN2E

 

 

Çanakkale Şiiri’ni dinlemek isterseniz.

 

 

Çanakkale’nin Seyidi Seyit Onbaşı’nın resmi

seyit onbaşı

                                                                               Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 Okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İzlemeyenler için hala vizyondayken izlemelerini tavsiye ederiz.Saygılarımızla..

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)