Çevremizdeki Güzellikleri Görmeye Çalışalım

İçinde bulunduğumuz dünya’nın güzellikleri saymakla bitmez. Her şey o kadar muazzam yaratılmıştır ki nasıl böyle güzel işlediğine akıl erdiremeyiz. Allah her şeyi mükemmel bir şekilde tasarlamış ve mekanizmayı bizlerin rahat edeceği şekilde yapmıştır.

Havaların yavaş yavaş ısınması , ağaçların çiçek açması ile ilkbahar mevsimi kendini belli etmeye başladı bile. Her mevsimin ayrı güzelliği olduğu gibi ilkbahar mevsiminin de kendine has bir güzelliği bulunmaktadır. Kuşların cıvıltısı, çiçeklerin  hoş kokusu, ağaçların yeşermesi… Bütün bunların hatta daha da fazlasının yaşandığı bir mevsimin içerisine girmiş bulunuyoruz. Ancak bu oluşan güzelliklerin farkında olmalıyız ve değerini bilmeliyiz. Her gün yanından geçtiğimiz ağacın dallarının yeşerdiğini, çiçek açtığını fark edebilmeliyiz. Fark etmeliyiz ,çünkü o zaman oluşan güzellikleri ancak bu şekilde görebiliriz.

çiçeklerin güzel görüntüsü

güzel kokulu çiçek görüntüsü

Bahar aylarında insanın içi de kıpır kıpır olmaya başlar. Bütün bunlar güzel bir mekanizmanın düzgün çalışmasıyla alakalıdır. Bahar gelince insanlar evde oturmak istemez ve baharla birlikte hava da çevremiz de güzelleşir. Hani deriz ya” Hava da tam gezmelik” diye. İşte öyle bir durum oluşur.

deniz kenarı görüntüsü ve gezisi

Deniz Kenarı Görüntüsü

Güzellikler birer birer meydana gelir. Deniz daha güzel görünür, çiçekler koku saçar, ağaçlar yeşerir ve kuşlar ötüşürler. Boş zamanınızda çıkın dışarıya, varsa deniz gidin deniz kenarına yürüyüş yapın , bol bol temiz hava , deniz havası soluyun. Tadını çıkarın bu güzelliğin. Yada gidin bir ağaçlık bölgeye, ormana mis gibi çiçeklerin kokusunu çekin içinize. Ağaçların gölgesinde gölgelenin , bol oksijenle doldurun ciğerlerinizi. Sevdiklerinizi yanınıza alın doğa yürüyüşüne gidin, merakınız varsa fotoğraflar çekin, doğal güzellikleri ölümsüzleştirin. İmkanı ve vakti olanlar güzel hava da piknik yapsın,oyunlar oynasın eğlensinler.Hem bu güzellikler yorucu iş ve okul hayatımızda oluşan yorgunlukları da atıp dinlenmemizi sağlar. İçimize bir enerji verir. Her güzelliğin ayrı bir yeri olduğu için de bu güzelliklerin değerini bilip onu değerlendirmeliyiz.

kuş cıvıltıları

 

 

 

 

Kısaca bu muazzam doğal güzellikleri görmemezlikten gelmeyelim, etrafımıza bakarak oluşan değişiklikleri, güzellikleri görmeye çalışmalıyız. Neşe dolu ve bol oksijenli günler dilerim…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.9/10 (11 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
Çevremizdeki Güzellikleri Görmeye Çalışalım, 8.9 out of 10 based on 11 ratings
Google'dan gelen aramalar:, çevremizdeki doğal güzellikler (47), çevremizdeki güzellikler (32), çevremizdeki doğal güzellikler nelerdir (25), çevremizdeki doğal güzellikleri tanıma ve tanıtma (21), çevremizdeki çiçekler (12)