Bu yazımızda cihazla su kaçağı tespiti ile bilgilendirme yapacağız. Su kaçakları günümüzde birçok ev ve iş yerinde sorun olmaktadır. Ancak yakın bir geçmişte bu sorunun çözümü ile ilgili büyük gelişmeler yaşanmış ve bu sorunun giderilmesi kolay hale gelmiştir. Eski dönemlerde büyük bir sorun olan su kaçağı, çoğu zaman başlangıç aşamasında anlaşılamamaktaydı. 


Kırmadan Tesisat Kaçak Kontrolü 


Su kaçağı sorunu büyüdükçe bazı belirtiler ortaya çıkmaktaydı. Bu belirtiler su faturasının fazla gelmesi ve alt komşunun duvarındaki nemlenme, dökülme gibi durumlardır. Bu şekilde tespit edilen sorun, kendi eviniz dışında, komşunuzun evini de zarara uğratmaktadır. Teknolojik gelişmeler sayesinde birçok alanda olduğu gibi su kaçağı alanında gelişmeler meydana gelmiştir. Büyük firmalar artık cihazla su kaçağı tespiti işlemini gerçekleştirmektedirler. Su kaçakları artık kullanılan cihazlarla boru ve tesisattaki sızıntı yeri kolayca tespit edilerek yapılıyor. Bu şekilde yürütülen işlemlerle eviniz inşaat alanı olmaktan kurtuluyor. Klasik yöntemle oluşan büyük hasarlar bu yöntemler sayesinde minimum seviyeye inmektedir. 


İstanbul Geneli Servis İmkanı  

Bunun yanı sıra maliyet olarak ta bir kazanç söz konusu olmaktadır. Su kaçağı tespiti yapan cihazlar, özel elektromanyetik amfi cihazı, elektromanyetik boru ve tesisat bulma cihazı ve elektro akustik cihazlar olmak üzere üç grupta yer almaktadır. Kullanılan bu cihazlar ile özel bir madde salınımı gerçekleştiriliyor ve sızıntının olduğu yerler anında tespit ediliyor. Cihazların özellikleri ve uzman kadro sayesinde sızıntı olan küçük bir delik dahi profesyonel bir şekilde tespit edilebilmektedir. Cihazların işlevlerine baktığımızda, duvar veya zemin cihazlar ile kontrol edilir ve adeta bu yerlerin bir röntgeni çekilir. Yapılan işlemler sonrası uzman kişiler bu görüntüyü inceler ve kaçak olan yeri tespit eder. Akustik tarzdaki işlemlerde ise su kaçağı yaratabilecek olan tesisata su gönderilir. Sistemin işlemesi sağlanır ve tesisatın her bölgesi akustik cihazlarla incelemeye alınır. Su sesinin kontrolüyle yapılan işlemler sırasında ses değişikliği olan yerler tespit edilir. Ses değişikliği olan yerler su kaçağının olduğu yerlerdir. Uzman kişiler bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sorunu halletmektedirler. Tespit edilen bölge kanal açma yöntemiyle sorunsuz bir şekilde tamir edilmektedir. İşlem kolaylığı ve maliyeti göz önüne alındığında, cihazla su kaçağı tespiti uzmanlar tarafından önerilen yöntemlerdir. 

Kaynak : http://www.sukacaginasilbulunur.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
cihazla su kaçağı tespiti, 10.0 out of 10 based on 2 ratings