De Bono’nun 6 Şapkalı Düşünme Tekniği

Edward De Bono adındaki yazarın 1985 yılında yazdığı 6 şapkalı düşünme tekniği, ingilizcesi de Six Thinking Hats olan ve bu tekniğin anlatıldığı bir kitaptır.

Yazar bu kitaptaki tekniği insanları farklı düşünmeye sevk etmeyi, olaylara farklı bakmayı ve sorunlara farklı yaklaşmayı öğretme amacı ile yazmıştır. İnsanların kalıplaşmış düşüncelerinden arındırarak yeni düşünceye sahip olabilmelerini ve sorunlara hep aynı mantıkla bakmayı engellemeye çalışmıştır.

De Bono 6 farklı yaklaşım belirlemiş ve bunun içinde 6 farklı renkte şapka takılarak bu yaklaşım biçimlerini temsil etmiştir.

edward de bono

6 şapkalı düşünme tekniği

Bunlarda şöyle ki;

*Beyaz Şapka: Bu şapka genelde ilk başta takılır. Konu hakkında bilgiler ortaya konur.

*Kırmızı Şapka: Bu şapka takılarak, herkesin duygularını söylemesi istenir. Herkes içinden geçenleri ifade eder.

*Sarı Şapka: Bu şapkanın takılması ile konuşacak olanlar pozitif konuşmak zorundadırlar. O konunun olumlu yönleri anlatılır. Konu hakkında negatif düşünceye bu şapka ile yer yoktur.

*Siyah Şapka: Siyah şapka ile konu hakkında negatif düşünceler, konu hakkında eleştiriler, olumsuz yönler belirtilir.

*Yeşil Şapka: Bu şapka takıldığı zaman, kişiler yeni fikirler sunmak zorundadır. Kreatif düşünme şekli benimsenmiştir.

*Mavi Şapka: Mavi şapka takan ise o bulunan grubun kontrolünü elinde tutar. Bir nevi moderatörlük görevi vardır. Bu şapkaya “idareci şapka” da denilir.

Bu tekniğin kullanıldığı yerler genelde toplantı yapılırken, takım çalışmaları yapıldığı zamanlarda kullanılmaktadır. Katıldığım konferansta Cengiz Bey’in anlatması ile bilgi sahibi olduğum bu konuda araştırma yaparak sizlerinde bilgi sahibi olmasını istedim. Çünkü özellikle biz endüstri mühendislerinin de bu tür işlerle çok işi olduğu için bilmesi gereken bir teknik olarak göze çarpmaktadır. Özellikle de takım çalışmaları konusunda bu teknik daha güzel sonuçlar alınmasına yarayacaktır. İş yerlerinde yapılan toplantılarda da bir sonuca ulaşmak için bu teknik kullanılabilmektedir..

Mavi şapkayı takan kişinin söz sahibi olduğunu düşünürsek; şapkaların tek tek takılarak diğer kişilerin fikirlerini sunması ve konu hakkındaki sorunların çözüme kavuşması sağlanarak daha rahat, daha hızlı sonuca ulaşmak amaçlanmıştır.

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
De Bono’nun 6 Şapkalı Düşünme Tekniği, 7.7 out of 10 based on 3 ratings