çocuk oyunlarıDekor Çeşitliliği 

Hayatımızda bir sürü dekorun içinde yaşamaktayız. Bulunduğumuz şehir, yaşadığımız şehir, yattığımız oda, alışveriş merkezleri, otoparklar… Başkaları tarafından dekorasyonu yapılmış, tamamlanmış eksiğiyle gediğiyle kabul etmek zorunda olduğumuz dekorlar içindeyiz. Dekorasyon sadece yapıların içini dışını süsleme işi olarak tanımlanamaz. Çünkü dekorasyon yaparken hangi dekoru tasarlıyorsak orası hakkında yeterli bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Hangi ayrıntıların dekoru daha güzel göstereceği ve hiçbir zaman dekorasyon yaparken ortamın genel işlevlerini yok etmememiz gerekir. Yani sadece görsellik değil işlevsellik de önem kazanmaktadır.

 Dekorasyon oyunları çok çeşitlidir. Bunlardan bazıları şöyledir. Ev, bahçe, oda, yazlık villa, çocuk , salon, yatak odası, mutfak, buzdolabı, genç odası, telefon, hayvanat bahçesi, sinema, bebek odası, banyo, hayvan mağazası, fırıncı, doğum günü partisi, yılbaşı evi, yılbaşı ağacı, lunapark, hastane, kuaför, çiftlik, alışveriş mağazası, doğum günü, makyaj seti, yemek masası, pastane gibi mekanları dekorasyonla süsleyip baştan yaratıyoruz. Tüm bunları yaparken bütün bu mekanların içinde ne olması gerektiği, ayrıntıları ve neyin nerde olacağına dair fikir ediniyor ve aynı zamanda öğreniyoruz. Örneğin bir çiftlik dekorasyonu yaptığımızı düşünelim. Çiftlikte hangi tür hayvanların bulunacağına, hangi hayvanın nerde olması gerektiğine, hayvanların yiyeceklerini ve içeceklerini onlara nasıl ulaştıracağımıza karar vermemiz ve ona göre ekipman ve eşyaları kullanarak göze en hoş gelecek bir şekilde dekorasyonumuzu tamamlamalıyız. Hayvanat bahçesi dekorasyonu yaptığımızda da hangi hayvanların beraber yaşayabileceğine, hangi hayvanlar için nasıl kafesler hazırlamamız gerektiğine karar vermeliyiz. Yemek masasında da düzenin nasıl olması gerektiğini algılamamız ve ona göre dekorasyon yapmamız gerekmektedir.

Çocuklar için hem eğlenceli hem de bir o kadar eğitici olan dekorasyon oyunları çocuklarınıza gözü kapalı tavsiye edebiliriz. Tabiî ki bilgisayarın başında çok uzun kalmayacaklarına dair söz verirlerse..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)