En Etkili Terapi Şekli “Affetmek”

Dünya’nın cazibesine kapılmış giderken önümüze de bir çok sıkıntı, sorun çıkıyor. Bunların kimisi maddi kimisi manevi sorunlar oluyor. Ancak şu 3 günlük Dünya’da ömrümüzü sıkıntılarla geçirmemek gerekir. Mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmeliyiz. Böyle yapamazsak yaşamaktan sıkılır, bunalıma girer ve ömrümüzü heba etmiş oluruz.

Hayatımızın her alanında farklı kimseler ile tanışırız ve herkesin düşünceleri, fikirleri, yaşamı aynı olmaz ve bazen çatışmalar yaşanır. Bazen önemli bir sebepten olmakla beraber genelde incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden dolayı çevremizdeki insanlarla aramız bozulur ve görüşmemeye başlarız. İçine girdiğimiz ortamda görürüz ama konuşamayız. Hatta herkesin bilmemesi için aralara kaynamaya çalışırız o an. Dert olur içimizde insanlarla aramızın kötü olması. Bunu sadece arkadaşımız olarak da görmemek lazım tabi ki. Kardeşimiz, annemiz, babamız, yengemiz, amcamız, teyzemiz vs. herkesle olan ilişkilerimiz bozulabilir. Bu durum bizlere dert olur.

Bu tür durumlar insanları her konuda etkileyebilir. Belki direk etkili görünmese de biriyle yaşadığınız sıkıntılar size büyük zararlar verebilir. Hele ki değer verdiğiniz kimseler olursa size çok zararı dokunabilir. Olur olmaz yerde aklınıza gelir,daha önce yaşadıklarınız gözünüzün önünde canlanır. Aynı ortamda olup konuşamadığınız kimselerin oldukları yerde genelde mutlu olamazsınız. O kişiyle göz göze gelirsiniz, gözleriniz onun üzerinde olur genelde.

 

Bu tür sıkıntılardan kurtulmak için yapılabilecek en etkili tedavi şekli “Affetmek” tir. Allah bizim tövbelerimizi kabul edip bizi affediyorken bizim insanları affetmememiz zaten mantıklı da değildir. Sonuçta herkesin hata yapabileceği, yanlışa düşebileceği unutulmamalıdır. En basitinden kendimizi düşündüğümüz için, kendi mutluluğumuz huzurumuz için, geleceğimiz için insanları affetmemiz gerekmektedir. Bazen belki yüzüne söylemesek bile artık çeşitli sosyal ağlardan, telefondan vs. söyleyebiliriz. Kendimizi, sağlığımızı, geleceğimizi düşünüyorsak ki düşünüyoruzdur, bir şekilde insanları affetmenin yolunuzu aramamız ve barışmamız gerekir.

Bu kadar ucuz başka bir terapi şeklini bulabileceğimizi sanmıyorum 🙂 Hala geç değilken terapiye başlayın ! Çevrenizle mutlu olabilmeniz dileğiyle… 🙂

 

Ekrem MENTEŞOĞLU  

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
En Etkili Terapi Şekli “Affetmek”, 10.0 out of 10 based on 1 rating