Facebook Sonrası Twitter ve Instagram Analizi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların hayatları, yaşama tarzı ,konuşmaları, fikirleri vs. her şey değişikliğe uğradı. Kimi özelliğimiz gelişirken kimisi gerilemeye başladı. Genel anlamda bakıldığı zaman sanki hep ileriye gidiliyormuş gibi görünse de aslında o kadar da ileriye gidilmediğini hatta insanlık için kötü şeylerin olduğunu görüyoruz. Gün geçmiyor ki teknolojiden dolayı insanlar mutsuz olmasın, cinayetler artmasın, boşanmalar çoğalmasın, aldatmalar vs. gittikçe tavan yapıyor. Bunlar bir tarafa herşeyden önemlisi bütün insanlar doyumsuz olmaya başladı. Hiç bir konu da sınır tanımaz hale geldik insanlık olarak. Para kazandıkça para kazanma hırsı bürüdü, arabaysa bir başkasını, telefonsa bir diğer yenisini vs. uzayıp gidiyor. Sona doğru yaklaşıldıkça herşey hızlandı. Zaman da hızlı gidiyor yaşam da.

Gelelim asıl mevzumuza, her zaman olduğu gibi konudan konuya geçişi çok rahat yapıyorum nedense. İnternet kullanımını ülkemizde son 10 bilemedin son 5 yıl içinde çok fazla artış gösterdi. Kısaca Türkiye’de de bu pazar açıldı. Haliyle rekabet ortamı oluşmaya başladı.

Facebook kuruluş amacı ise, daha doğrusu kullanımı ise şu şekildeydi : Hem istediğimiz fotoğrafları paylaşıyor hem de istediğimiz yazıları yazabiliyor olmuştuk. Aslında bu iş tam bir mühendislik çalışmasıydı bence. Yada iyi analiz yapılıp iyi optimize edilmiş bir çalışma olarak çıkarılmış.

Tam facebook ortamın sahibi olmuşken her işe yaramışken(eski arkadaşları bulma, iletişimi kaybettiğin kimselerin bilgilerine ulaşıp iletişim kurma vs.) Twitter adı altında yeni bir ortam oluşturuldu. Twitter facebook’ un tam aksine herşeyi paylaşmak değil de daha çok kısıtlı karakterlerle yazı paylaşmak için kullanılmaya başlandı. Aslında yapılanın aynısını facebook üzerinden de yapılabiliyordu. Milletin oraya rağbet etmesini çözebilmiş değilim bu hususta. Artık oralarda #ekremmentesoglu gibi taglar kullanıldığı için mi, gündemin ne olduğunu hemen anlayabilmek için mi bilmiyorum, herkes o tarafa yöneldi. Facebook biraz daha alt tabaka işiymiş gibi gelmeye başladı insanlara. Hatta twitter kullananlar kendini elit falan zannetmeye başlamıştı bir ara sanki.

Ve yine facebook üzerinden yapılan fotoğraf paylaşmak işlemini kendi üzerine alan yeni bir sosyal ortam  #İnstagram oldu. Senin yükün çok bu görevini de ben alayım dercesine fotoğraf paylaşımlarını instagram üstlendi. Bu platformun özelliği ise çekilen fotoğrafların sanki bir profesyonel makine ile çekilmişcesine güzel yapabilecek programlarının olmasıydı sanırım. En kötü fotoğraf bile sanat eseri gibi gösterilebiliyordu. Bu özelliği olmaması facebook üzerinden fotoğraf paylaşımını azalttı ve instagram üzerinden paylaşımlar başladı.

Kısaca bu facebook insanların ufkunu genişletti sanırım. Yada “her işi yaparım” diyen insanların aslında hiç bir işi yapamadığı gibi, her işe yararım diyen facebook ‘un aslında insanların hiç bir işe yaramadığını mı gördük tam karar veremedim. Bakış açısı tabi.

Nihayetinde bütün bunlar bir çok insanın ceplerini, kasalarını doldura doldura taşırdı. Ancak bir çok insanın mutluluğu , huzuru kalmadı. Çünkü “Özel” hiç bir şey kalmadı.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırsanız fikir alışverişi yaparak daha güzel daha faydalı bir yazı halini alacaktır.

Teşekkürler.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)