Giyim Tarzımız ; Yaşam Tarzımız

Konumuz herkesin ilgilendiği giyim tarzları ve yaşamımız olacak. Herkesin bildiği gibi dünya’da milyarlarca insan yaşamaktadır. Bunca insanın da aynı giyinmesi mümkün değildir. Çünkü her insanın zevkleri vardır ve hemen hepsinin de birbirinden farklıdır. Zevklerimiz giyim tarzımızı, dinlediğimiz müzikleri, izlediğimiz filmleri,  yaşam tarzlarımızı ve daha bir çok özelliğimizi yansıtır. Bu yazıda giyim tarzlarımızın yaşam tarzımızı nasıl yansıttığını göreceğiz.

İnsanların giyim tarzları onların nasıl bir yaşam sürdürdükleri konusunda bizlere ipucu verir. Hatta giydiğimiz elbiselerin renkleri bile o bizim o günkü ruh halimizi yansıtabilir. “Renkler ve zevkler tartışılmaz” diye bir söz vardır. Bu sözden yola çıkarak insanların giyim tarzlarını yani zevklerini çok yadırgamamak gerekir aslında. Ama toplum olarak farklı giyinen insanlara sanki başka alemden bir varlıkmış gibi bakıyoruz. Kısaca bir mahalle baskısı ile insanların giyim tarzlarını istedikleri gibi olmasına izin vermiyoruz . 🙂

Bazı giyim tarzlarının incelenmesi

metalcilerin giyim tarzı ve yaşam tarzları    

Öncelikle siyah ve deri giyen metal müzik dinleyen grubun giyim tarzını inceleyelim. Genellikle bu giyinme tarzını seçenler siyah renkli kıyafet seçerler. Kollarında siyah bileklik olur, deri ceket giyerler bazıları gözlerine siyah rimel sürerler. Yine bazıları saçları uzatırlar, piercing takarlar. Bu kişilerin yaşam tarzları ise metal müzik konserlerine katılırlar partiler yaparlar, müzik aleti çalmaya karşı ilgilidirler ve buna benzer şeyler yaparlar.

     

Şimdide klasik giyinenlere bakacak olursa; onlarda genelde meslekleri gereği takım elbise giyinen kısımdır. Bunların meslekleri genelde üst yönetim, müdür, yönetici gibi beyaz yakalı çalışanlar ve iş yeri sahipleri gibi kişilerdir. Ancak klasik giyinmek sadece takım elbise değil gömlek pantolon giyimi ile de olur. Bu tarzı benimsemiş kişileri genelde lüks yerlerde yemek yerken, eğlenirken, yaparken görürsünüz. Tabi yüksek geliri olanları içeren özelliklerdir bunlar. Çünkü okuldaki öğretmenler de takım elbise, klasik giyinme tarzları vardır. Ancak bu milli eğitimdeki çalışma koşullarından dolayıdır. Ve bunların da gelirleri çok yüksek olmadığı için onların hepsini lüks yerlerde göremezsiniz.

   

Birde sportif giyinenler vardır. Klasik giyinmekten daha çok serbest giyinme tarzıdır. Tişört , kot pantolon, gözlük, spor ayakkabı, sweat vb. kullanırlar. Bu tarzda giyinen ve tarzı yaşayan kişiler ise , benim düşünceme göre eğlenceli, enerjik, komik gibi özellikler daha belirgin olur. Tabi bu demek değil ki diğer kişiler böyle değildir. Sadece diğerlerine göre daha baskın bu özellikte olurlar diye düşünüyorum.

Sizlerde kendi giyim tarzlarınızı ve yaşam tarzlarınızı belirleyip bildirebilirsiniz. Bu sayede de bu yazıya dahil etme ve insanları bilgilendirme şansımız daha da artmış olacaktır… 🙂

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Google'dan gelen aramalar:, giyim tarz (247), Gıyım tarzları (38), siyah giyim tarzı (21), giyim tarzını öğren (11)