Güvenlikte Güven

Ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir değişim yeni bir gelişim olmasın. Bu değişim furyası öyle sarmıştı ki her yeri, tüm sektörler, insanın değdiği tüm branşlar bundan nasibini alıyordu.  Bu değişim dalgası gündelik hayatımızı da etkiliyor adeta bizi de değiştiriyordu. Yaptığımız işler, işlerin işleyişi de bu değişimin bir parçaydı. Hepimizin malumu son yıllarda artan güvenlik şirketleri ve sertifikalı güvenlik personelleri. AB uyum standartları ülkemize de yeni standartlar getirmişti. Üniversite mezunu olan yeni personeller bankalarda özel işletmelerde hastanelerde kamu birimlerinde kendilerine hemen yer buluvermişlerdi.Yeni dönem yeni personeller sadece kamera desteği ile değil kamera klavyeleri ile kendilerine avantaj sağlıyorlardı.

Üniversiteli güvenlik elemanları aldıkları yazılı eğitimlerin dışında teknolojik imkânlarla da kendilerini geliştirme olanağı bulmuşlardı. Neydi bu teknolojik olanaklar? 24 saat kayıt yapan kamera desteği, arama noktalarına kurulan x-ray arama cihazları alınan eğitimlerin yanı sıra teknolojinin destekleriydi.

Bu desteklerin belki de bu değişimin gelişimin son halkası kontrol klavyesi ya da başka bir değişle kamera klavyeleri idi. Güvenlikte yeni bir dönemdi adeta. Sadece kamera hizmeti vermekle kalmıyor aynı zamanda kontrol de sağlıyordu. Güvenlik ağının kurulu olduğu tüm birimlerde kamera desteği vardır bu olmazsa olmazdır ancak kamera klavyeleri güvenlik ağının daha da geliştiği birimlerde kendisine hemen yer buldu. Diğer sistemlere göre pahalıydı ancak kontrol açısından hareketli hareketsiz cisimlere göre zom özellikleri bu sistemi avantajlı ve kullanışlı kılıyordu. Üzerinde bulunan joystık kumandası eşliğinde panoramik bir kamera havası yaratıyordu. Bankalarda, hastanelerde, vergi dairelerinde, holdinglerde. Güvenlik unsurunun çok üst noktalarda olduğu bu yerlerde teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılıyordu. Kamere klavyeleribu yerlerde hemen kendisine yer bulup ağın en temel unsuru haline geliyordu.

Eğitimli olan personeller güvenlikte ilk başlarda daha çok fiziksel kurallara göre seçilen meslektaşlarını aldıkları eğitim kalitesi ve teknolojinin destekleri ile geçiyor ve güvenlikte güvendöneminin açılmasına vesile oluyorlardı.  Sadece öz güven ile değil tüm donanımları ile hazırlanmış kurgulanmış bir güvenlik vardı, güvenliğe ihtiyaç duyulan tüm birimlerde. Bu sayede kurumlar da tam bir güven havası vardı artık. Bunu teknolojiye borçluyuz kurulan güvenlik ağı’na takılan en son halka olan kameralı klavye lere borçluyuz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)