Güzel Bir Gezintiydi Yedigöller…

Kasım ayının başında gezintiye çıktığımızda ilk durağımız Bolu’nun YediGöller Milli Parkı olmuştu.Gitmeden önce kime sorsak “gitmeyin, yolları bozuk, arabaya yazık” vb şeyler demişti..
Biz yine de aldırış etmeden,buraya kadar da gelmişken Türkiye’mizin bu güzelliklerinden mahrum kalmayalım dedik.Ancak böyle gitmeyin,etmeyin dendiği sürece ülkemizin güzellikleri yok olup gider diye düşünüyorum.Bunun yerine teşvik etmeyi denesek daha güzel olur.Gitmeyin demek var , çok güzel bir yer mutlaka görmelisiniz ancak yolları da bozuktur dikkat edin demek var.Bizim insanımız çok yardım sever olduğu için zarar yönünü düşünmekte tabi 🙂
Neyse biz tekrar yola koyulduk. Yolculuğa erken saatte başlamıştık bu yüzden bir şeyler yemeden yola çıktık.Yedigöller’de güzel bir kahvaltı yaparız demiştik.Cafe, restaurant vb. var mı açıkçası araştırmadan yola koyulmuştuk 🙂 Karnımız aç bir şekilde o bozuk ve kavisli yollarda yolcuğumuz devam etti.Sonbahar olmasından dolayı muhteşem bir renk cümbüşü vardı doğada..Ağaçların yaprakları renkli renkliydi.Bozuk yolları var ama görülmeye değer bir o kadar güzelde manzarası vardı.
Nihayet yorucu yolun sonuna gelmiş ve güzel manzaranın karşısında kahvaltı yapacağımızı düşünerek yedigöllere ulaşmıştık.İlk baktığımız şey karnımızı doyuracak bir yerlerin olup olmadığıydı. 🙂 Ancak malzemesi olanlar için mangal yapılacak yerleri de bulunuyordu.Biz hazırlıksız geldiğimiz için faydalanamadık. Ancak bizde doğal manzaranın büyüsü ile gözlerimizi doyurmaya çalıştık.:)

         

Gelelim meşhur 7 gölün isimlerinin neler olduğuna;

Yedigöller Milli Park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Bu Yedigöl’ün isimlerinin hikayesi varmış ki oda şöyleymiş ;

Bu yedigölün bulunduğu yere 7 evli çift gelmiş.Bunların her biri bir yere ayrılmış.Büyükgölün olduğu yerde en büyük çift. Küçük gölün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış.
Sazlıgölde ise damat geline sürekli saz çaldığı için sazlı göl olmuş. Nazlıgöldede gelin damada sürekli naz yaparmış bu yüzden orası nazlıgöl olmuş. 🙂 Sabah bu 7 çiftin yerine 7 tane göl varmış. Sanırım bu hikayeyi de bizim güzel halkımız yazmış 🙂

Geometri Tutkunu 7 Göller;

Gölleri gezerken tabelada bir şey okuduk: Pisagor ağacı 50 m. yazıyordu. İlk başta nasıl yani, ne alaka dedik ve sayısalcı biri olarak mutlaka görmeliyiz dedim.:) Nasıl bir şey olduğunu bilmediğizden önce göremedik. Tabelalarda yol göstermediği için bulamamıştık. Sonra solumuza doğru biraz daha yürüyünce.. Ve karşımızda kocaman bir Pisagor Ağacı vardı. Artık nasıl oluşmuş bilmem ama Allah öyle yaratmış sanırım sonradan olmuş gibi de değildi.Bildiğimiz 3, 4, 5 üçgeni gibi bir şekil almış . 🙂

İki ağaç ayrı yerlerde büyümüş biri diğerinin gövdesine doğru birleşmiş ve dik üçgen oluşturmuş . Hayretler içerisinde bizde resmini çektik tabi . Sonra da oradan ayrıldık.

  

7 Göllerin sadece gölü değil şelalesi,gülen kayaları falanda vardı tabi. Ancak biz gülen kayaları tam olarak göremedik. Gidebileceğimiz bir yolu yoktu.Ama genel olarak yedigöller’in heryeri müthişti.Rengarenk yaprakların arasında bol oksijenli bir ortamda gezmek.. Bu an ancak yaşanarak anlaşılır. Herkese gitmesini şiddetle öneriyorum.Bide tavsiye de bulunacak olursak eğer giderken 4×4 tarzında aracınız olursa yollar çok daha güzel geçer bununla birlikte yemek için hazırlıklı gelmeniz sizin için daha güzel bir gezi olacaktır diye düşünüyorum.

Bu gezide beraber olduğum ablam ve enişteme de teşekkürlerimi sunuyorum..:)

Bir sonraki yazıda tekrar buluşmak dileğiyle…

Kendi çektiğimiz resimleri de yakında burada bulacaksınız şu an bulunan resimler internet ortamında aktarılmıştır…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.4/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Güzel Bir Gezintiydi Yedigöller..., 7.4 out of 10 based on 5 ratings
Google'dan gelen aramalar:, yedigöller kahvaltı (20), yedigöller restaurantlar (20)