Hayat Amacımız Ne Olmalı?

Dünya’ya gelen bütün insanlar doğar, büyür ve sonunda dünya hayatına veda ederek ölürler. Ancak bazımızın ömrü kısa olduğu için doğduktan sonra çok fazla yaşamadan buradan göç ederler.

Peki bu süreçleri yaşayan insanlar neden gelmiştir bu dünya’ya, ne için hayatlarını devam ettirmek isterler acaba? Daha doğrusu bizi yaratan Hz. Allah bizleri bu dünya’ya neden göndermiştir? Bizim bu dünya’da neler yapmamızı istiyor? Yaradılışımızdan dolayı meraklı olduğumuz için bunları düşünüyoruzdur diye hüsn-ü zan ediyorum. Çünkü bunları kendimize sormalıyız. Aksi halde Dünya’ya  neden geldiğimizi bilmezsek nasıl yaşayacağımızı da bilemeyiz ve ne yapacağımızı şaşırır ve sapıtırız.

O zaman hayat amacımız, dünya’ya geliş nedenimiz nedir onu söyleyelim. Bununla ilgili internette, kitaplarda, dergilerde, gazetelerde bir çok yazı görebilirsiniz. Hatta okumuşsunuzdur bu konuyla ilgili bir çok yazı. Seminerlerde de dinlemişsinizdir belki. Bende okudum bunla ilgili kitaplar, yazılar vs. Hatta seminerlere de katıldım. Tabi bunların ne kadar doğru olduğunu düşünecek olursak, anlatan yazanlarda bizim gibi insan, bizim gibi bu dünya’ya gönderilmiş kişiler olduğu için onlarda kendi fikirlerini söylüyor veya yazıyorlar.

Bizleri yaratan ve bu dünya’ya gönderen Hz. Allah’tır. Buraya göndermeden evvel bütün kuralları, yapılması gerekenleri, yapılmaması gerekenleri hazırlamış ve bizi de bu sisteme öyle dahil etmiştir. Yani bu dünya içerisindeyken bizlerin neler yapması gerektiği açık ve nettir aslında. Bu dünya’ya gelmeden daha ne için geldiğimiz belliydi. Bunlara uymamız istenmiş bizden sadece. Nasıl şimdi trafik kuralları, hukuk kuralları vs. varsa ve onlara uyulması isteniyorsa bu dünya hayatının da kuralları var. Trafik kurallarına uymayana nasıl senin benim gibi yaratılan insanlar ceza veriyorsa, bizi yaratanda bizlere bu kurallara uymamızı bekliyor.

Hayata geliş sebebimize gelince, yukarıda da anlattığımız gibi Hz. Allah’ın belirlediği kurallara uymak ve yasakladıklarından uzak durmak olacaktır. Bu kurallara uymayanlar, aynı trafik kurallarına dikkat etmeyen kimselerin ceza alması gibi Hz. Allah tarafından cezalandırılacaktır.

Uyulması gereken kurallar nedir, nerede yazar diye düşünecek olursak; Hz. Allah bizden sadece ona kulluk yapmamız için göndermiştir bu hayata. Belirlenen ömrümüz içerisinde de uymamız gereken kuralları ise Peygamberimize Kuran-ı Kerim’i göndererek bütün insanlara kuralları bildirmiştir. Bize düşende bu kurallar çerçevesinde yaşamımızı devam ettirmektir. Bu sayede Hz. Allah bizlere cennetini müjdelemiştir. Yapmayanın, kurallara uymayanın da cezalandırılacağını bildirmiştir.

Dikkat ederseniz, trafik kurallarını koyan insanlardır. Bu kurallara uyulduğu zaman kimse bize bir hediye, bir ödül falan vermiyor. Ancak uyulmadığı zaman ceza kesiyor. Ancak Hz. Allah uyanlara çok büyük müjdeler vererek en büyük ödülü bizlere vereceğini bildiriyor. Bu yüzden hayat amacımız da Allah’a hakiki bir kul olmak olmalıdır. Bu şekilde emir ve yasaklara dikkat ederek Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanabiliriz ve cennetine, ebedi güzelliğe, ebedi hayata kavuşabiliriz İnşallah. Rabbim bize Hakkıyla kendisine kul olabilmeyi ve bizden razı olacağı şekilde yaşamayı nasip eylesin…

Ekrem MENTEŞOĞLU

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Hayat Amacımız Ne Olmalı?, 5.5 out of 10 based on 2 ratings