HAYAT AMACINA ULAŞMAK

dua2

 

HAYAT AMACINA ULAŞMAK

Daha önceki yazımda hayat amacımız ne olmalı konu başlığı ile var olma sebebimizden bahsetmiştim. Şimdide bu yazının devamı niteliğinde olacak şekilde, bu hayat amacına ulaşma yolları nelerdir, neler yapmamız icap eder bundan bahsedeceğim. Herkes için faydalı bir yazı olmasını diliyorum.

Öyle güzel bir sistem içerisinde yaşıyoruz ki her şey mükemmel bir şekilde işliyor. Biz Endüstri Mühendisleri de iş hayatında sistem incelemesi yapmaya çalıştığımız için olaya sistem gözüyle bakabiliriz. Tabi herkesin bu şekilde bakması gerekir hayata.
Böylesine muhteşem evrenin, sistemin de bir yapımcı var elbette. Bu düzeni kuran ve bizleri de burada yaşatan var ki oda Hz. Allah’tan başka kimse değildir. Her şeyi O yaratmıştır. Onun varlığına inanmakta insanın imanı olur ki bu da herkesin yapabildiği bir şey değildir.

Bazı kimseler Hz. Allah’ı normal biri gibi, bir nesne gibi görmek istiyor göremediği içinde Allah’ın varlığına inanamıyor. Ancak o kimselere sorsan ki senin aklın var mı? Diye elbette var derler. Sorsan nerde hani göster diye ? Öyle bakar suratına ! Akıllıyım ben kafam çalışıyor! Der ama Allah’a inanmak için onu görmek isterler. Allah’a iman etmek ise; kalp ile tasdik etmek ve dille ikrar yani söylemekle olur. Bu dünyadaki en önemli olanda budur. Bu Dünya’dan ahrete göçerken iman ile gidebilmek önemlidir. O olmadan yapılan yardımların, çalışmaların hiçbir anlamı yoktur. İstersen Dünya’daki bütün Müslümanları sen doyur. Allah’ın varlığına inanmadıkça ona kul olmadıkça yaptıklarının karşılığını öbür tarafta alamazsın. Bu yüzden iman çok önemlidir.
İman Etmiş Olmanın Şartlarına Bakacak Olursak;

1. Allah’ın varlığına ve birliğine inanmaktır. (Yani başka bir ilah yoktur)
2. Allah’ın göndermiş olduğu peygamberlere inanmaktır.
3. Allah’ın meleklerine inanmaktır.
4. Allah’ın kitaplarına inanmaktır.
5. Ahiret hayatının olduğuna inanmaktır.
6. Kader, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmaktır.

Bunları yaparak Allah’ın kulu olduğumuzu kabul etmiş oluruz. Bu şartları yerine getirirsek ve ahrete göçerken de imanımızı yanımızda götürebilirsek cennete girmeyi garantilemiş olacağız. Ancak eksiklerimiz ve günahlarımızdan kurtulduktan sonra cennete gideceğiz. Ama iman olmazsa ömür boyu cehennemde kalacağız ve cennete hiçbir zaman ulaşamayacağız.
Cennete daha erken gitmek için de iman etmiş olduğumuz Allah’ a kulluk etmemiz, emirlerini yerine getirmemiz gerekir. İbadetlerimizi Allah’ın istediği şekilde yerine getirerek cehennemin yüzünü görmeden cennete girebileceğiz.
Hayat amacımıza götüren yollar ise iman ettikten sonra;
Kelime-i Şehadet getirdikten sonra,

Namaz kılmak,
Oruç tutmak,
Zekat vermek,
Hacca gitmek.

Bütün bunlarda islamın şartları adı altında geçmektedir. Bunları yaparak Allah’ a kulluğumuzu yapmış olacağız. Ancak bunların hepsini herkes yapmak zorunda da değildir. Allah kendisine kulluğu zorlaştırmamış kolaylaştırmıştır. Aklı yerinde olmayan, buluğ çağına ermemiş kimselere namaz farz değildir mesela. Hastalığı olana ve iyileşemeyecek durumda ise oruç farz değildir. Parası,malı mülkü çok olmayan kendisine zor yetene zekat vermek düşmüyor mesela. Hacca gitmek içinde durumunun iyi olması şartı bulunmaktadır. Bütün bunlar Allah’a ibadetin, kulluğun daha kolay yapılması içindir. Buna rağmen hala yapamıyorsak kendimizi gözden geçirmemiz gerekir. Her gün kendimize bugün Allah için ne yaptık ? diye sorabilmemiz lazım. Yapacaklarımızın hepsini Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalıyız. Bu şekilde yaptığımız zaman umulur ki kabul olunur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)