hedef belirlemeHedefleriniz Hayal Olmasın

Yaşadığımız süre boyunca birçok durumla karşılaşırız. Bunlar olumlu da olur olumsuz da. Karşılaşacağımız her türlü şeyle mücadele edebilmemiz kolay değildir. Dertler, sıkıntılar, sorunlar hep olacaktır. Bunun yanında mutluluklar, sevmek, sevinmek, eğlenmek gibi durumlarda yaşayacağız. Ancak karşılaştığımız bütün olumsuz durumlarla baş ederek mutluluğa, başarıya, güzel şeylere ulaşmak istiyorsak olumsuz hallerde neler yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz ve sonucunda bizi bekleyen şeyleri düşünerek motive olmamız gerekmektedir.

Hedef ve Hayal

Hedef ve Hayal

İyi bir gelecek için, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek için belirli planlarınız olmalıdır. Hayatı akışına göre yaşamaktan ziyade planlı ne yaptığını, ne yapacağını bilerek yaşamak daha fazla mutlu edecektir. Kendinize bir hedef belirlemeli ve doğrultuda yaşamaya çalışmalısınız. Hedeflerinizin gerektirdiği şeyleri yapmalısınız. Belirli bir hedefiniz, amacınız olduğu zaman ne yapmanız gerektiğini bilir ve onları yapmaya çalışırsınız. Hatta bir şeyleri başarmış olmanın verdiği mutlulukta bunun artıları olur. Hedefler hayatımızın her aşamasında olması gereken bir şeydir. Okul hayatımızda, aile hayatımızda, iş hayatımızda kısaca yaşadığımız, var olduğumuz her an planlı olmaya, hedef koymaya çalışmalıyız.

Karar vermeden önce düşünmeliyiz

Peki hedeflerimiz nasıl olmalı?

Koyduğumuz hedeflerimiz bizim için ulaşılabilir, elde edilebilir, yapılabilir olmalıdır. Yani hedefler hayal olmamalıdır. Aksi durumda hedeflerimizin hayal olması bizim motivasyon düşüklüğü yaşamamıza sebep olur. Buda artı etki etmek yerine bize eksi yönde etki eder. Hedeflerimizi bu yüzden gerçekçi tutmamız gerekiyor. Mesela normal bir fabrikada işçi sınıfında çalışıyorsanız hedefiniz bir Ali Ağaoğlu olmak, Sabancı olmak olmamalı, hedefiniz öncelikle işi kavrayıp deneyim kazanarak, ustabaşı, şef olmak gibi bir hedef koyulması gerekir. Gerçekçi olan hedefler başarıya ulaştırır. Birde kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Kendinizi iyi bilir, iyi tanırsanız neleri yapabileceğinizi kestirmeniz o kadar kolay olur. Becerisi olmayan birinin heykel traş, ressam vs. olacağım demesi hayalden öteye gitmeyecektir. Bu yüzden önce kendinizi iyi tanımalı, neleri yapabileceğinizi bilmeli ve ona göre hedefler koyarak o yolda ilerlemelisiniz. Bu yüzden “Hedefleriniz Hayal Olmasın”. Hayat boyu başarılı, mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmeniz dileğiyle…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Hedefleriniz Hayal Olmasın, 10.0 out of 10 based on 1 rating