endüstri mühendisliği nedirHerşeye ve Herkese Bir Endüstri Mühendisi

Öncelikle siteye hoş geldiniz diyorum. Bu yazımda sizlere bölümüm Endüstri Mühendisliği hakkında olacaktır. 2008 yılında hazırlık eğitimi ile başladığım bu bölümden bu sene mezun olacağım inşallah. Sınava girecek liseli arkadaşlara , iş sahibi insanlara ve diğer bütün herkese bu yazının faydalı olmasını diliyorum. Bu yazıyla birlikte öğrendiğim, araştırdığım ve bu bölüm ile ilgili konular hakkında yazılarıma devam edeceğim.

İlk olarak Endüstri Mühendisliği nedir ;

Endüstri Mühendisliği tanım olarak; İnsan, malzeme ve makine’den meydana gelen sistemlerin kurulması ve verimli bir şekilde devam ettirmesi ile ilgilenen bir mühendislik olarak tanımlanmaktadır.

endüstri mühendisleri ne yapar

Bu tanım genel bir tanım olmakla beraber Endüstri Mühendisliği bölümünün neler yaptığını hala çoğu insan bilmemektedir. Çünkü bir kalıbı yoktur Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün. Okuyan herkes aynı işi yapmaz, aynı konularda uzman olmaz vb. durumlar olduğu için tam anlamıyla bilinmemektedir. Kimisi satın alma, kimisi üretim planlama, kimi insan kaynakları, kimi kalite bölümünde, kimisi Ar-Ge’de çalışmaktadır. Yani her alanda iş yapabilme kabiliyetine sahip olarak yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Bu anlamda iş alanı oldukça geniştir.

Cem Yılmaz’ın gösterisinde de anlattığı gibi; biraz ondan biraz ondan ortaya karışık tabirini tam Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne uygun olarak görüyorum. Her mühendislikten biraz biraz ortaya karışık bir şekilde, hemen her konuda bilgi sahibi olacak geleceğin mühendislerini yetiştirmeye çalışan güzide bir bölümdür. Endüstri Mühendisliği Bölümü “EM” , “ENM” gibi kısaltmalarla da kullanılmaktadır. Bende adımdan dolayı genelde “EM” kısaltmasını kullanırım. Paylaşımlarımdan EM Nedir? yazımda bu konudan bahsetmiştim. Bu kısaltma ile de Endüstri Mühendisliği ile karşılaşabilirsiniz.

           endüstri mühendisi                       endüstri mühendisi

İş olanaklarına gelecek olursak;

Yukarıda da bahsettiğim gibi belirli bir sektör ve iş tanımı olmadığı için geniş iş olanağına sahiptir. Hemen her sektörde iş yapabilen, ve yukarda saydığım işleri yapabilen bir mühendisliktir. Genelde sanayide çalışan mühendis olarak bakarlar. Ama üretim veya hizmet sektörlerinde çalışma şansına sahip bir meslektir. Bazı üniversitelerde mezun olanlar pankart hazırlar hatta şu şekilde; “Uzaya Astronot, Hastaya Doktor, Savunmaya Avukat Geri Kalan Herşey İçin ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ olarak çıkmışlardır. Her sene böyle güzel şekilde ifade ederler kendilerini. Durum gerçekten de bu şekildedir. Ancak kendinizi geliştirmeniz de gerekmektedir. Kendinizi sürekli güncel tutar bir çok konuda bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız.

endüstri mühendisliği

Bölümü okurken alacağınız bir çok ders bulunmaktadır. Bunlarında hemen hemen hepsi gelişme sağlayan dersler olarak verilmektedir. Yukarıda söz ettiğim her bölümden azar azar sözü ile alınan derslerin çeşitliliği anlatılmak istenmektedir. Makine bölümünden, bilgisayar bölümünden ve diğer bir çok bölümde gösterilen derslerden eğitim alınmaktadır. Bu sayede bir çok konu da da bilgi sahibi olunmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü okurken bir çok proje de yapmış olacaksınız. Microsoft Office programlarının yanında bir çok program gösterilecek ya da sizin öğrenmeniz istenecektir. İlk geldiğiniz zaman hazırladığınız bir rapor veya sunumla son senede hazırladığınız tez,raporlar ve sunumlar arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi ise bir çok kez bu konularla uğraşacak olmanızdandır. Bu da sizlere deneyim kazandırmaktadır. Bazı ödevlerinizi fabrikalarda yapmanız isteneceği için uygulamalar yaparak daha iyi öğrenim sağlayacaksınız.(En azından Denizli’de uygulama yapılması istenmektedir, diğer illerdeki eğitimlerde farklı olabilmektedir.)

endüstri mühendisleri ne kadar maaş alıyor

Peki ne kadar maaş alınıyor?

Maaşları hakkında bir şey söylemek pek doğru olmaz çünkü daha mezun bile olmadım. İlk olarak asgari ücretle çalıştıran yerler olduğunu duyuyoruz. Ancak TMMOB odası bu konuda çalışmalar yapmakta mühendislerin maaşında düzenlemelerle iyileştirme için uğraşmaktadır.

Yazıyı şimdilik burada bitiriyorum. Bu tür yazıların devamı gelecektir. Umarım faydalı paylaşımlar olur.

THE ENDüstri Mühendisliği

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Herkese ve Herşeye Bir Endüstri Mühendisi, 10.0 out of 10 based on 2 ratings