ermenilerin yaptığı hocalı katliamıHocalı Katliamını Unutmayalım

Bu olay Azerbaycan ve bir çok ülke tarafından “Xocalı Faciəsi” yani Hocalı Faciası, Hocalı Katliamı olarak adlandırılmaktadır. Olayı gerçekleştiren Ermenistan’da ise Hocalı Hadisesi olarak ifade edilmektedir. Tarih 26 Şubat 1992’ yi gösterdiği zamanda Ermeni birlikleri Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında bu katliamı gerçekleştirmiştir. Gece yarısı 366. Alayın da takviyesi ile Hocalı kasabasının giriş ve çıkışlarını kapatarak adeta kapana kıstırdığı 83’ü çocuk , 106’sı kadın olmak üzere 613 kişiyi acımasızca katletmiştir. İncelenen cesetlerin üzerinde yapılan araştırmaların sonucunda çok kötü bir sonuçla karşılaşılmıştır. İncelemeler sonucunda görülenler ise tam bir insanlık dışı olay olduğunu gözler önüne sermektedir. Cesetlerin bir çoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği ve hamile kadınların ise karnını deştikleri ortaya çıkmıştır.Daha nice görüntüler var ancak paylaşmak istemiyorum. Olur da küçükler okursa vahşeti onlar görmesin istedim.

 

Bu olayı eski ASALA eylemcilerinden Monte Melkonyan, orada gördüklerini günlüğüne yazmış ve öldükten sonra kardeşi Markar ise o yazılanları şöyle aktarmıştır.

Yazılan Yazı

Bir gece önce akşam 11 civarında, 2.000 Ermeni savaşçısı, Hocalı’nın üç tarafındaki yüksekliklerden ilerleyerek, kasaba sakinlerini doğudaki açılışa doğru sıkıştırmışlar. 26 Şubat sabahına kadar mülteciler Dağlık Karabağ’ın doğu yüksekliklerine ulaşmış ve aşağıdaki Azeri kenti olan Ağdam’a doğru inmeye başlamışlar. Buradaki tepeciklerde yerleşen sivilleri güvenli arazide takip eden Dağlık Karabağ askerleri onlara ulaşmışlar. Mülteci kadın Reise Aslanova İnsan Hakları İzleme Örgütüne verdiği açıklamada “Onlar sürekli ateş ediyorlardı” diye konuşmuştu. Arabo’nun savaşçıları daha sonra uzun zaman kalçalarında taşıdıkları bıçakları kınlarından çıkararak bıçaklamaya başlamışlar.

Şu anda yalnız kuru çimenden esen rüzgarın sesi ıslık çalıyordu, ve ceset kokusunu uçurması için bu rüzgar henüz erkendi.

Monte üzerinde kadınların ve çocukların kırılmış kuklalar gibi saçıldığı çimene eğilerek “Disiplin yok” diye fısıldadı. O bu günün önemini anlıyordu: bugün Sumgayıt Pogromunun dördüncü yıldönümüne yaklaşıyordu. Hocalı stratejik bir amaç olmasından başka aynı zamanda bir öç alma eylemiydi.

hocalı katliamını unutturmayalım

Görüldüğü gibi olay tamamen bir katliam ve vahşet olarak gerçekleşmiştir. Bu olayı kınayan bir çok ülke olduğu gibi bu olay için ülkelerinde birer anıt dikme kararı alınıp anıtlar yapılmıştır. Ülkemizde de Hocalı Katliamı anısına  ilk olarak 2005 yılında başkent Ankara’da Keçiören Belediyesi tarafından dikilmiştir. Daha sonra bir çok anıt dikimi de gerçekleştirilmiştir.

Bu olayın unutulmasını isteyenlere inat bu Hocalı Katliamı’nı unutmamalı ve unutturmamalıyız. Ölenlere Allah rahmet eylesin…

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Hocalı Katliamını Unutmayalım, 10.0 out of 10 based on 1 rating