İdrar Tahlili Yapan Akıllı Telefonlar

Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok yenilikte beraberinde geliyor. Hızla gelişen telefon sektöründe yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Rekabetin giderek arttığını düşünürsek daha bir çok özellikli telefon üretimi gerçekleşecektir.

Yeni özelliklerden birisi de akıllı telefonlarla idrar tahlili yapmak. Yeni nesil akıllı telefonların kameraları üzerinden gerçekleştirilecek idrar tahlili uygulamasını Los Angeles’ta TED konferansında tanıtımı gerçekleşmiştir.

“Ucheck” adındaki bu test 25 sağlık sorununu inceleyip teşhis edebiliyor. Bu test Myshkin Ingawale tarafından geliştirilmiştir.

sağlık testleri

Bu uygulama sayesinde idrardaki glikoz, protein ve nitritlerle de birlikte tam 10 madde değerlendirilebiliyor. Ayrıca test; idrar enfeksiyonu, kanser, şeker hastalığı ve karaciğer sorunları gibi bir çok sağlık sorununun tespit edebiliyor.

En merak edilen ise bu uygulamanın fiyatı olacaktır. Fiyatı 20 $ civarında olan ve alanlara ise 5 özel zemin ve 5 test şeridi gönderilmektedir.

idrar testi

Testin uygulaması ise şu şekilde yapılmaktadır. Bir kabın içindeki idrara gönderilen test şeridini batırıp bu şeridi de gönderilen zemin üzerine yerleştiriliyor. Bu zemin ışık ve aydınlanma olmadan renklerin normalleşmesi işini yapmaktadır. Bu işlemden sonra şeridin fotoğrafı çekilerek uygulama sayesinde sonuçlar incelenebiliyor.

Bu “Uncheck”  adındaki uygulama Mart sonlarında Apple’ın uygulama mağazalarından satın alınabileceği gibi yakında Android içinde çıkarılacaktır.

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
İdrar Tahlili Yapan Akıllı Telefon Uygulaması, 10.0 out of 10 based on 1 rating