inovasyon ne demek Endüstri Mühendisleri

İnovasyon’a Ayak Uyduruyor

Hayat hızla geçiyor, teknoloji ilerliyor, her şey hızla yenileniyor ve değişiyor. Her gün hemen her alanda yeni bir ürün ortaya çıkarılıyor. Böyle bir ortamda  da rekabet  her geçen gün artıyor. İnsanların ihtiyaçlarına karşılık vermek, farklı olmak, dikkat çekmek ve kendilerine bulundukları pazarlarda yer edinmek isteyen kurum ve kuruluşlar bu rekabet ortamında ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. Aksi halde eriyip gideceklerini, zarara gireceklerini bilmekteler.

Yeniliklere ayak uydurmak isteyen kurum ve kuruluşlar müşterinin isteklerini, ihtiyaçlarını karşılamak için teknolojiye ayak uydurmak zorundadır. Bu duruma ayak uydurmak için de şu an popüler olan  ve rekabet etme gücü sağlayan  “inovasyon” u bilmek ve bu konuda çalışmalarını yapmaları gerekmektedir.

Endüstri Mühendisleri işletmeler için çok önemli bir yere sahip olmasından dolayı onlardan çok şey beklenmektedir. Onlarda bu yeni nesil teknolojiyi benimsemesi gerekmektedir. Endüstri Mühendisleri kendilerini sürekli geliştirmek ve yenilemek zorundadır. Yaptıkları işler gereği yeniliklerden haberdar olmalı ve çalıştıkları yerleri rakipleri karşısında ayakta tutabilmeliler. Bu yüzden bu inovasyon terimi Endüstri Mühendisleri için de çok önemli bir yere sahiptir.

Peki Nedir Bu İnovasyon?

İnovasyon; farklı, değişik ve yeni fikirler geliştirip bunları uygulamaktır. Bu fikirler daha önce çözüme kavuşmamış sorunları çözmek , daha önce karşılanamayan ihtiyaçları karşılamak amacıyla geliştirilebilir. Bunun dışında daha önce var olan bir çok ürün veya hizmeti daha kullanışlı, daha güzel, daha çok yararlı ve müşteriyi memnun edecek şekilde tasarlanması amaçlanabilir.

 Bu yeniliklerin gerçekleştirilmesi ve oluşturulan yeni ürünün, iş süreçlerinin de çıkarılmasından sonra bunların satışı veya uygulamaya başlanması ile “inovasyon” yapılmış olur.

Üniversite, beyin gücü, planlamalar, teknoloji, sanayi,piyasa ve endüstri gibi elemanlar inovasyonun içinde yer alan birimlerdir.

İnovasyon Türleri

1-Ürün İnovasyonu; yeni veya önceden olan bir mal veya hizmetin kullanım amaçları veya özellikleri yönünden geliştirilmesidir.

2-Süreç İnovasyonu; yeni veya önemli ölçüde geliştirilmiş üretim ya da dağıtım yönteminin uygulanmasıdır.

3-Pazarlama İnovasyonu; ürün tasarımında veya ürün paketinde, ürün yerleştirmede veya ürün fiyatlandırmasında önemli değişiklikler içeren yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır.

4-Organizasyonel İnovasyon, iş yeri organizasyonunda , iş uygulamalarında veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyon yönteminin uygulanmasıdır.

 

Şimdi de bazı inovasyon örneklerini görelim.

 

 

Daha önceki yazımda Endüstri Mühendisleri‘ nin neler yaptığından bahsetmiştim. Genelde Endüstri Mühendisleri maliyeti azaltıp verimlilik sağlamaya çalıştıkları için değişen ve yenileşen teknolojiyi takip etmelidir. Bu sayede yeni teknolojiyi kullanarak çalıştıkları yerlerde başarılı olabilirler. Teknolojik makineler ve uygulamaları kullanarak maliyetlerin uzun dönemli azaltılması gibi konularda başarı sağlaması daha kolay gözükmektedir.

Endüstri Mühendisleri için çok önemli bir yere sahip inovasyon konusu, gelişmeye devam edecektir. Bizlerinde çağın gerisinde kalmamamız ve kendimizi her konuda yenilememiz gerekmektedir.

E.M.’lerle yarınlara başarılı bir yolculuk yapabilirsiniz. . .

Ekrem MENTEŞOĞLU

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)