Işığın Savaşçısının El Kitabı 

Brezilya doğumlu Paulo Coelho’nun güzel eserlerinden birisi de Işığın Savaşçısının El Kitabı’dır. Zevkle okuduğum kitaplar arasında sayabileceğim bir eser olmuş. İlk olarak 1997 yılında yapılmış ancak Türkçe çevirisi ilk olarak 2003 yılında İlknur ÖZDEMİR tarafından yapılmıştır. Şu an ise 2011 yılında 20. Basımı gerçekleştirilmiştir. Faydalı olacak bu kitap 155 sayfalık vitamin hapı gibi kullanılacak bir eserdir. Kısa sürede okuyabileceğiniz ve çok faydalı olabilecek nadir eserlerden birisidir.

Kitabı alıp okumam ise haberlerde Galatasaraylı Hamit’in takıma önerdiğini görmüştüm. Merak edip alıp okudum. Sizlere de tavsiye ederim.

İsmine bakınca sanki bir roman, hikaye kitabı gözükse de bence çok güzel bir kişisel gelişim kitabıdır. Işığın savaşçısı herkes olabilir. Kitapta anlatılan ışığın savaşçısının hayatta karşılaştığı zorluklar, onun genel yaşamı, arkadaş çevresi hakkında karşılaştığı sorunlar ve bu sorunlar karşısında nasıl davranılması gerektiğidir. Yaşanılan sıkıntılar karşısında normal insanlar nasıl tepki verir, bir ışığın savaşçısı nasıl tepki vermelidir onu anlatmaktadır.

Benimsediğimiz ve harekete geçtiğimiz bir yolda neler yapmamız gerektiğini, her zorlukla baş edebilmek için mücadele ruhumuzun olması gerektiğini zorluklardan kaçmak yerine onlarla savaşabilmemiz gerektiği vurgulanmaktadır.

 

Bizi inandığımız yoldan geri çevirmek isteyen, başarılı olmamızı istiyormuş gibi gözüken “arkadaşlarımız” olduğunu ancak kimsenin sözüne aldırış etmeden inandığımız yolda iradeli bir şekilde devam ederek başarılı olabileceğimizi güzel bir dille anlatmıştır.

Kitapta Beğendiğim Yerlerden Bazıları

-“Bir süvari atından düştükten sonra hemen yeniden atın sırtına çıkmazsa bir daha bunu yapacak gücü bulamaz.””

Stratejisini herkese anlattığı görenler neden böyle uluorta anlatıyorsun dediklerinde ;

-“Yolculuğunun sonunda karşısında boş bir cennet bulursa mücadelesinin zaman kaybından başka bir şey sayılmayacağını bilir o. “

-“Başkalarının acılarına kayıtsız kalanlar, en acınacak kişilerdir.”

 doğru yoldan gitmek

Yürüdüğün , seçtiğin yolun doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorsan, verdikleri meyveden anlayacaksın. Savunduğunuz yolun doğru yol olduğunu o yoldaki insanlardan orada yetişmiş kişilere bakarak anlarsınız…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)