İslam ve Kelime-i Şehadet

islam-kapak-fotoğrafları

Daha önceki yazılarda hayat amacımızın ne olduğunu ve neler yapmamız gerektiği ile ilgili yazılar paylaşmıştım. Bunun devamı niteliğinde olan Kelime-i Şehadet hakkında bir yazı hazırladım sizler için.

Herkesçe malum ki Hz. Allah hak din olarak İslam Dini’ni seçmiş ve  onun kurallarına uyulmasını istemiştir. Bu dini yaymak içinde Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’i bütün alemlere göndermiştir.

Bununla birlikte Allah herkesin İslam’a inanmasını istemekle birlikte herkese irade vermiş ve inanıp inanmamayı kendilerinin seçmesini istemiştir. Buna göre de kurallara uyana, ibadetini yapana ve kul olana cennetini , uymayana da cehennemini layık görmüştür. Seçme hakkı tanımasının sebebi de bundandır.

İslamı seçmek, doğru yola girmek içinde ilk şart olan kelime-i şehadettir. Bunu söyleyen ve kalbi ile de buna inanlar İslam Dini’ne girmiş olacaktır.

Kelime-i Şehadet(Arapça) : أشهد أن لا إله إلا الله و أشهد أن محمد رسول الله
“Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve resûlüh”

Anlamı: “Şehadet(şahitlik) ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine Şehadet ederim ki Hz. Muhammed onun kulu ve Resulüdür.”

Bu lafzı anlayarak bunu kalben tasdik etmemiz İslam ile müşerref olmamızı sağlayacaktır. Allah’tan başka yaratıcının olmadığını, yerdeki ve gökteki her şeyin yaratıcısı,sahibi Hz. Allah olduğunu bilmemiz gerekir. Ve dinini öğretmek, yaymak için de Peygamberimizi gönderdiğini ve onun bütün söylediklerinin doğru olduğuna inanmak ve onun yolunda gitmemiz gerekmektedir.

İslam’a girmek isteyen veya yanlışlıkla da olsa dinden çıkmış olanlar tövbe ederek kelime-i şehadet getirerek tekrar İslam’a dönmüş olurlar.

Bundan sonraki yazılarda da yapılması gereken ibadetler hakkında bilgiler verilecek ve nasıl ibadet etmeliyiz bunlar paylaşılacaktır.

“İnneddine İndallahil İslam”

Allah indinde din, İslam’dır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
İslam ve Kelime-i Şehadet, 3.0 out of 10 based on 3 ratings