Kahramanmaraş ve Sütçü İmam Hadisesi

sütçü imam

Ülkemizin en ufak parçası bile büyük emekler harcanarak, büyük savaşlar vererek ve büyük yüreklerle kazanılmıştır. Bu sebeptendir ki ülkemizin her yeri çok değerlidir. Bir karışının kaybedilmesi dahi düşünülemez.

Bu ülkeyi düşmana vermemek için kimler mücadele etmiştir. Kadını, çocuğu, yaşlısı, genci herkes kan dökerek ülkeyi savunup düşmana vermemiştir.

Bunun yanında ülkenin namusunu da muhafaza etmişler. Dedelerimiz, neslimizi bozmak için uğraşan gavurlara karşı o kocaman yürekleriyle mücadele etmiştir.

Bunun misali çok olmakla birlikte, bunlardan bir tanesi de Sütçü İmam Olayı’dır.

Bu olay insanlara çok büyük dersler vermektedir. Sebebini ve sonucunu düşününce o zaman ki değerlerimizin neler olduğunu ve şu anda da bunlar oluyor mu diye düşünmek gerekir bazen. O zamandan bu zamana neler değiştiğini düşünürsek, ülke üzerinde oynanan oyunları kendi kendimize de anlamış olacağız.

Olay Kahramanmaraş Belediyesi’nin sitesinde şu şekilde aktarılmıştır:

31 Ekim 1919 günü Ermeniler, Fransız askerleriyle birlikte şehri dolaşırlarken önlerine gelen Türklere hakaretler ederek saldırılarda bulunuyorlardı. Bu esnada bir grup Fransız askeri hükümet konağındaki nöbetçi askerlere sataşarak, devleti küçültücü ve tahrik edici sözler söylediler. Oradan geçmekte olan bir posta dağıtıcısını da dövdüler. Bütün bu haberler şehre yayıldı. Fransız askerleri, hürriyetine bağlı, şeref ve namusuna son derece düşkün, bu uğurda ölümü hiçe sayan Maraş halkını henüz tanımıyor, her yaptıklarının yanlarına kalacağını sanıyorlardı. Türkler için son derece çileli ve ağır geçen bu gün sona ermek üzereydi . İkindi üzeri bir grup Fransız askeri ve Ermeni, kışlalarına dönüyorlardı. O sırada Uzunoluk Hamamı’ndan çıkıp evlerine gitmekte olan kadınları gören işgalcilerden biri onlara yaklaşarak; “Burası artık Türklerin değildir. Fransız memleketinde böyle gezilmez” dedi. Bu sözlere önem vermeyen kadınlara güçlerini göstermek isteyen Fransız askerler sataşmaya başladılar. Kadınlardan biri olayın etkisiyle bayılınca diğer kadınlar da feryada başladılar. Hamamın yakınındaki Kel Hacı’nın kahvesinde bulunan Maraşlılar olay yerine gelerek Ermenileri uyardılar. Fakat Bunları dinleyen olmadı. Bunun üzerine Çakmakçı Said ve Gaffar Kabuloğlu Osman, hanımları işgalcilerin elinden almak isterken dipçik ve kurşunla ağır yaralandılar. Bu sırada yan tarafta küçük bir dükkanda süt satan ve olayları soğukkanlılıkla seyreden Sütçü Hacı İmam, Karadağ tabancasını alarak olay yerine geldi. Silahını, kadınlara sataşan ve Çakmakçı Said’i yaralayan Ermeni’nin üzerine doğrultarak ateşledi. Kurşun isabet eden Ermeni yere düştü diğerleri ise kaçtılar. Maraş’ta düşmana sıkılan bu ilk kurşun ile Türk milletinin işgalcilere ve Ermenilere, yaptıklarının yanlarına kalmayacağı gösterildi. Olay yerine Fransız askerleri geldi. Bu esnada Sütçü İmam, Nalbant Bekir’den aldığı bir atla Bertiz’in Ağabeyli köyünde bulunan Beyazıt oğlu Muharrem Bey’in yanına gitti.

 

Ermenilerin ve Fransızların bütün çabalarına rağmen Sütçü İmam bulunamadı. Ancak olayın intikamını almak isteyen Ermeniler sağa sola ateş ederek Zülfikar Çavuş oğlu Hüseyin’i şehit ettiler. Bu arada; Türkleri öldürüp kadınlarını alacaklarını, camilerine çan takacaklarını söylemeye başladılar.

Bu olayda aldığı yaradan ile daha sonra Çakmakçı Said Şehit oldu. Yaralanan Ermeni ise öldü. Ölen Ermeni için 1 Kasım 1919 tarihinde kalabalık bir cenaze töreni düzenlendi. Fransızlar da misilleme hareketlerine girişerek Sütçü İmam’ın dayısının oğlu Tiyeklioğlu Kadir’in ellerini ve ayaklarını arkasından bağlayıp burun ve kulaklarını kestikten sonra boğazlayarak şehit ettiler.

 

Bu ülke böyle olayların daha nicesini yaşamıştır. Şimdi ise tam tersine “O Fransız gavurlarının” yaptığını kendi ülkemizdeki, ülkeyi yöneten-yönettiğini düşünenler de yapmaya çalışmaktadır. O zamandan bu zamana nelerin değiştiğini iyi düşünün. Oynanan oyunların milletimize ne kadar zarar vermiş olduğunu, düşmanların o zaman yapamadığını şimdi içimizdeki insanlar vasıtasıyla yaptırdığını herkes rahatlıkla görebilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)