Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu uçak bileti alabileceğiniz en önemli site olarak ucakbiletial.org gösterilebilir. 

Kastamonu toplumsal yaşamında geleneksel değer ve kurumlar etkilidir. Güç olgusuna bağlı olarak giyim-kuşam, beslenme, biçimleri değişime uğramakla birlikte güniükyaşamda geleneksel yapının etkisi ağır koşmaktadır.
HALK EDEBİYATI:Kastamonu’da geniş bir m ma yayılmasına karşın yerel dilde, gelenek ve göreneklerde halk edebiyatı ürünlerinde bir bütünlük göze çarpar. Kastamonu halk ozanlarından XIX. ve XX. yy’da yaşayanların başlıcaları şunlardır. Aşık Kemali, Âşık Meydanı’, Yorgansız Hakkı, İhsan Ozanoğlu.
SÖYLENCELER:Yöre söylencelerinde dinsel öğeler ağır basar, çoğu ermişler üstünedir. Kentin adına ilişkin söylence, Bayraktan Söylemesi, Aşıklı Sultan Türbesi Söylencesi, Şaban Veli ve Şeyh Hafız Adına ilişkin söylence en çok bilinen söylencelerdir.

 

ATASÖZLERİ:Yörede atasözleri sözlü eğitim aracıdır. Gençlere öğütler verir. Yöre atasözlerinden birkaç örnek: “Aklınla gör, elinle yap”, “Dağ deyip dangırdama, dağın sahibi vardır”, “Aile ile onsa, fane onar”.
HALK MÜZİĞİ OYUNLAR:Köklü bir müzik geleneği olan Kastamonu, uzun havaların kuzeydeki son durağıdır, ilde, biri 1928’de diğeri 1948’de olmak üzere, iki derleme yapılmıştır. Halk oyunları zeybek ve kaşık oyunları türündedir.

En uygun Kastamonu uçak bileti fiyatları www.ucakbiletial.org sitesinde bulunabilir.

 

TARIM:İlin ekonomisi geniş ölçüde tarıma dayalıdır. İl topraklarının yaklaşık % 19’u ekili dikili alanlara ayrılmıştır. Tarım alanları içinde en tazla tahıl ekimi yapılmaktadır. Tahıl ürünleri içinde birinci sırada buğday, ikinci sırada da arpa gelmektedir. Ancak üretim miktarı açısından sanayi bitkileri, tahıllardan önde gelir. Özellikle şekerpancarı üretimi toplam tahıl üretiminden fazladır.
Bitkisel üretimde, sanayi bitkileri yanında meyvecilik de son yıllarda önem kazanmıştır.
SANAYİ:Sanayi etkinlikleri son yıllarda gelişme gösteren Kastamonu’da imalat sanayisinin gelişimi 1970’lerde başlamıştır. 1963 yılında işletmeye açılan şeker, un, kendir, kereste, dokuma, çeltik başlıca endüstri kuruluşlarıdır. İlde en genel imalat sanayisi dallarından biri olan gıda sanayi. ayn; zamanda en fazla çeşitlilik gösteren alandır.
YERALTI ZENGİNLİKLERİ:Yeraltı zenginlikleri bakımından zengin sayılabilecek c’ bölgede yer alan Kastamonu’da MTA’nın saptadığı maden yatakları ilçelere göre şöyledir: Küre: Bakır. Bakırlı Pirit Araç: Bakırlı Pırt Bozkurt: Cıva. Mermer.

Tosya: Memen Manganez. Linyit inebolu: Manganez,Kalker Azdavay: Taşkömürü, Şiferton Taşköprü: Kaolin,  Asbest

 

Ucakbiletial.org ile Ucuz uçak bileti al ve Kastamonu’ya gel en ince ayrıntısına kadar doğayı gör!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)