Kırklareli otobüs bileti almak

Kırklareli otobüs bileti almak ve bulmak için otobusbileti.gen.tr sitesini kullanabilirsiniz.

Trakya bölgesinin Türkler tarafından fethiyle bu boyların büyük kesimi Kırklareli’ne yerleşmiş, gelenek ve görenekleriyle yöreyi etkilemiştir. Böylelikle, canlı ve renkli bir folklor kazanan yörede, Kırk Kilise adı da Türk fethi sırasında şehit olan kırk akıncının anısına Kırk Kimense olarak değiştirilmiştir. Bir halk ozanının bu Hristiyan adını kınayarak, “Benim candan sevgili yurdum olan Kırk Kimense’ye Kırk Kilise demişler” diye bir deyişiyle ünlüdür.

Kırklareli otobüs bileti alınabilecek ender sitelerden bir tanesi de otobus.org sitesidir.

Bölgede Hıdrellez, genç kızların çattığı niyetli manilerle kutlanan önemli bir gündür. Bölgede hemen hemen her genç kız mani söylemesini bilir. Davul-zurnanın çifter çifter kullanıldığı çalgılarıyla çok sesli bir müzik yapısı görülür. Oyunlarında “hora hora” denilen toplu dizi örnekleri ilginçtir. Kahramanlık ve özellikle Bulgar çetelerine karşı halka yardım eden eşkıyaların konu olduğu türküleri vardır. Bunlar arasında Kara Yusuf’un anası tarafından söylenmiş bir ağıt şöyledir: “Yusuf’un palası al-kan içinde, Yusuf’u sorarsan Balkan içinde. Avda Yusuf avda qel artık eve” Balkan dağını kasteden kelime oyunuyla bu ağıt ilginç bir örnektir. Ayrıca Plevne savaşları il tarihinde önemli bir yer tutmuş ve bu savaşların kahramanlık öykülerinde Gazi Osman Paşa’yı yaşatmışlardır. Kiraz ve karpuz festivalleri, çeşitli panavırlar ve her ilçenin kurtuluş günü coşkuyla kutlanan günlerdir.

 

Ekonomi:Tarım ve hayvancılığa dayalı il ekonomisinde tahıllardan buğday ilk sırayı alır. Mısır ve yulaf ikinci ve üçüncüdür. Şekerpancarı ve ayçiçeği ilin her yöresinde ekilir. Sulak vadi tabanlarında sebzecilik yapılır, meyvecilik de gelişmiştir. Elma, erik, armut, şeftali başlıca meyvelerdir. İl topraklarının % 98.8’e ulaşan ekili toprakları vardır. Yalnızca % 8’inin otlak alanlar olduğu ilde, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetişir. Balıkçılık, kıyı kesimin geçim kaynağını oluşturur.
Endüstri, Cumhuriyet döneminde gelişmiştir. Türkiye’nin en eski şeker fabrikası Alpullu, ayrıca çimento fabrikası, un, bitki yağı, çeltik ve hayvan ürünleri işlenmesi başlıca endüstri kuruluşlarıdır.
Demirköy’deki demir ocakları, artık işletilmemekle birlikte, manganez ve linyit yatakları işlenen başlıca yeraltı zenginlikleridir.

Kırklareli otobüs seferleri hakkında detaylı bilgi için www.otobusbileti.gen.tr sitesini ziyaret ediniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kırklareli otobüs bileti almak, 10.0 out of 10 based on 1 rating