fatih sultan mehmet

Kötüyü Değil, İyiyi Örnek Alın !

Hayatımızın her alanında kendimize örnek aldığımız, onun yaşantısını benimsediğimiz bir çok insan vardır. Onların yaşantısını, davranışlarını, yediklerini-içtiklerini, giydiklerini, okuduklarını vs. örnek alırız. Buda bizim yaşantımıza kolaylık sağlar bir anlamda. Daha önce tecrübe edilmiş bazı şeylerin neticesini görmemizi sağlar.Tabi bu örnek aldığımız her alanda geçerli değil, davranış tarzı örneklerde geçerli olur. Yoksa giyim tarzı, damak tadı herkesin farklı olabilir.

Dünya’ya da bir çok büyük insan var, örnek gösterilecek, onun yolundan gidilecek, model olarak alınacak. Bununla birlikte ülkemizde de çok başarılı, iyimser, ahlaklı insanlar gelip geçmiştir. Bazen örnek almak için Dünya’yı aramaya gerek yok dibimizde de bulabiliriz örneklerimizi.

Mesela ülkemizde örnek alınabilecek kişiler olarak, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Abdulhamit Han, M.Kemal Atatürk, Turgut Özal, Barış Manço, Kemal Sunal, Adnan Menderes ve daha bir çok büyük kimse örnek alınabilir ve alınmaktadır. Her insanın örnek alınacağı özellikler başkadır. Kimisinin düşünmesini örnek alırsınız, kimisinin ahlakını, kimisinin de giyim tarzını…

Örnek alırken şu ayrıntıyı atlamamamız gerektiğini düşünüyorum. Kişiyi veya kişileri örnek alırken bütün özelliklerini örnek almak bazen başımıza büyük dertler açabilir. Bu yüzden beğendiğimiz kimseleri örnek alırken güzel özelliklerini örnek almamız icap eder. Mesela rol modelimiz sigara içiyorsa onun bu özelliğini örnek almak bizim zararımızadır. Ama modelimiz yardımseverlik yapıyor, insanlara nazik davranıyor, büyüklere saygı- küçüklere sevgi gösteriyorsa bu özelliklerini örnek almamız bizi de örnek alınacak insan yapar. Bu yüzden model olarak aldığımız kişilerin özelliklerini iyi analiz etmek gerekir.

Hz Muhammed

Bütün özelliği ile örnek alınacak bir kişi vardır günümüzde, oda Allah’ın Resulü Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) dir. Herşeyiyle örnek almak istediğiniz biri varsa onu örnek alabilirsiniz. Ondan başka örnek aldığımız kişilerin bütün özellikleri örnek alınacak seviyede olamaz. Bir özelliği iyiyse bir özelliği zayıftır çünkü diğer insanların.

Bu sebeple örnek aldığımız kimselerin özelliklerini iyi analiz etmeliyiz. Doğruyu, güzeli örnek almalı, kötü, menfaatsiz, uygun olmayan özellikleri örnek almamalıyız. Dememeliyiz mesela; bak şu da sigara içiyor ne var, o da ailesini dinlemiyor, bu da küfür ediyor vs şeyleri. Güzel olan şeyleri örnek almalıyız bunun yerine.

Demeliyiz ki Ali’de namaz kılıyor, Veli küfür etmiyor, Mehmet iyilik yapıyor, yardım ediyor, Ayşe’de edepli konuşuyor… Bunun sonu yoktur yeter ki neleri örnek almalıyız neleri almamalıyız bunu iyi düşünmek lazım.

Her insan hata yapabilir bunu unutmamak gerekir. Örneğin namaz kılan, dinini öğrenen bir kimseyi örnek alırken, namaz kılmasını örnek alın, o da kul, oda insan, oda şaşar sonuçta. O bir yanlış yaptığı zaman O’da yapıyor, ne var yani ! ,  O yaptıysa bizim yapmamız normal !, ve buna benzer cümleler kurmak bizi ikinci bir yanlış yapmaya götürür. Bu lafları sizlerde söylemiştiniz değil mi ?

Lafı çok uzatmak, sizleri de sıkmak istemiyorum. Yanlış bir şey söylemiş isem bildirmenizi de rica ediyorum. Bu konuda daha çok şey söylemek isterdim ancak burada bitiriyorum. Sizlere söyleceğim; “ Örnek aldığınız kişilerin kötü huyları, kötü özelliklerini değil, güzel, doğru özelliklerini örnek alın”. Kimleri örnek aldıklarınızı, hangi özelliklerinden dolayı örnek aldığınızı bizimle paylaşırsanız, bütün herkese de faydalı olmuş olacaktır. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum 🙂

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kötüyü Değil, İyiyi Örnek Alın !, 10.0 out of 10 based on 2 ratings