kurban bayramı kurbanlıklar Kurban Bayramı

Bilindiği üzere önümüzdeki perşembe günü kurban bayramını idrak edeceğiz.Kurban hicri takvime göre zilhicce ayının 10. günü başlayıp 4 gün sürmektedir. Bu tarihler arasında ibadet ve Allah’a yakınlık niyeti ile kesilen 5 hayvana kurban denir.Bu 5 hayvan ( koyun,keçi,sığır,deve ve manda) kurban edilirken tavuk, hindi, ördek,tavşan, eşek ve diğer hayvanların kurban olması söz konusu değildir. Bilgi sahibi olmayıp merak edenler ve soracak kimse bulamayanlar için burdan bilgi vermiş olayım 🙂

Kurbanın Faydaları

Kurban keserken asıl niyetimiz Allah rızası için olmalıdır. Bu niyetle kesilen kurban Allah’a yakınlığa sebep olmakla beraber belalara karşıda bir koruma olur. Kurban kesenler kurbanının 3’te 1’ini fakirlere dağıtması sayesinde fakir insanlar da et yemiş olacak ve o yoksul insanların da varlığı bir kez daha hatırlanmış olacaktır. Kurban sayesinde sürekli görüşme fırsatı olmayan akrabalarla görüşülmüş olacak , büyüklerin elleri öpülecek ve yaşlılarımız sevindirilecektir.

bayram çocukları

Bugünün en şanslıları da çocuklar olur herhalde:) Kapı kapı dolaşıp komşularının bayramlarını kutlayarak harçlık biriktirecekler 🙂 Hepimiz hayatımızın o en güzel yıllarında bu mutlu günleri yaşamışızdır 🙂

Peki Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram namazı kılmaya kalben niyet edilir. “iftitâh tekbiri”nden sonra eller bağlanır ve “Sübhâneke”den sonra imâm sesli, cemâat ise gizlice “Allâhü ekber” diyerek eller kaldırılır ve yanlara salınır; ikinci tekbir alınır ve eller yanlara bırakılır; üçüncü tekbir alınıp eller bağlanır. İmam açıktan Fâtiha ve zamm-ı sûre okur, cemâat dinler. Rükû ve secdeden sonra da ikinci rek‘ate kalkılır.

İkinci rek‘atte imâm, önce Fâtiha sonra bir sûre veya üç âyet okur. Sonra birinci rek‘atin başında alınan tekbirler bu kez kırâatın sonunda üç defa alınır ve eller hep yanlara salıverilir. Dördüncü tekbir ile rükûa gidilir, namaz tamamlanır.

keci

Bayram namazından sonra kurban kesecek olanlar kurban kesim yerlerine giderek kurbanlarını kestirirler. Kesim tamamlanınca herkes akraba ziyaretlerine gider, büyüklerinin ellerini öperler. Kimileri de vefat etmiş büyüklerinin mezarlığını ziyarete giderler. Ayrıca bayram günleri küs olanların barışmasına da vesile olmaktadır. Küs olanlar barıştırılır , mutlu ve huzurlu bir ortam oluşturulmaya çalışılır.

Şimdiden devletimize, milletimize ve tüm islam alemine hayırlı bir kurban bayramı diliyorum… 🙂

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Google'dan gelen aramalar:, kurban bayrami (25)