Matematik ve Matematik Konuları

Matematik, bilindiği gibi insanlık için çok eskilere dayanan bir bilimdir. O zamanlarda matematik, sayıların ve şekillerin ilmi diye tanımlanırdı. Her bilim gibi matematik biliminde de zaman geçtikçe büyük gelişmeler yaşanıyor. Nasıl ki resim, müzik bir sanatsa matematik de aynı böyle bir sanattır. Bunu şuradan anlarız ki; her insan mesela iyi resim çizemez veya herkes güzel şarkı söyleyemez. Herkes matematik ilmini de anlamaz. Bu şekilde düşünürsek aynı sonuç ortaya çıkmaktadır.

Özellikle ülkemizde bir çok insan matematik konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Yani bu sanatta herkes başarılı olamıyor. Kimisi ilgilenmek, görmek dahi istemiyor. Kimisi de çok hoşlanıyor, sayılar(1,2,3,.. ) , şekiller(üçgen, beşgen,…) görüyor. Baktığı her yerde..

Matematik sorularını çözmek bazısına zulüm gibi gelse de bazıları için eğlenceye dönüşmüş bir şekilde ilmini ilerletiyor.

Bu hoşlananlardan biri de benim acizane. Şekiller, sayılar yazılardan daha çok ilgimi çekiyor. Bu yüzden artık matematik adına da yazılar yazmaya başlayacağım.

Peki nasıl olacak bu yazılar?

Öncelikle matematik konuları hakkında bilgilendirmeler yayınlayacağım. Daha sonra sizlere bu zorlu bilimle alakalı sorular , örnekler göstereceğim. Nasıl çözülür, kısa yolu varsa o nedir, bunları göstermeye çalışacağım.

Bu soru çözme olayını şimdilik ilköğretim öğrencileri için yapacağım. Yani genç fidanlarımıza, daha hiç bir şey gecikmemiş, anlamak için,sevmek için zamanı olanlara matematiği sevdirmek için.

İlerleyen zamanlarda daha karmaşık konularla lise, üniversite ile alakalı konularda da yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Şimdilik matematik konuları olarak ; doğal sayılar, tam sayılar, rasyonel sayılar, üslü sayılar, denklemler, faiz problemleri, yüzdelikler gibi konular hakkında çalışmalar yapılacaktır. Bu konularda soruları olan, anlamadığı bölümler olan yardım için yorum veya mail yoluyla iletişime geçebilirler.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Matematik ve Matematik Konuları, 10.0 out of 10 based on 1 rating