uzay    “NASA: A HUMAN ADVENTURE” UZAY SERGİSİ

İnsanlığın uzay merakı ve uzayla ilgili çalışmalarını aktaran “NASA: A Human Adventure” sergisi, İstanbul Marmara Forum’da açıldı.

 

 

 

Çok merak ettiğimden dolayı görmeye gittim.Fiyatlandırması çok ucuz olmamakla beraber öğrenciye yine kıyak yapmışlar 20 TL kişi başı ödüyorsunuz.Siviller içinse 25 TL’dir. 3 kişilik aile tipi ücretlendirmede 55 TL sanırım. Ha bu arada bu fiyata dahil olmayan bir de kulaklık satılıyor, içerideki aletleri anlatan ki onuda 5TL’ye alıyorsunuz:)
İlk girdiğimde her ne kadar çok ilgi çekiçi gelmese de ilerledikçe farklı şeyler görmeye başlıyorsunuz.

Merak edenler oluyormuş resim çekimi serbest mi diye ona da açıklık getireyim.İçeride flaşla çekim yasak ancak flaşı kapatarak resim çekebilirsiniz.Yani bizim gibi makinesiz gitmeyin sizde yoksa telefonla resim çekmekle yetinebilirsiniz sadece 🙂

Anlatmaktan ziyade görselliği ön planda tutmak istiyorum.Çünkü yazıdan çok resim akılda kalıcı olacaktır diye düşnüyorum.
Sergide, insanlığın uzay macerası tarihsel anlatımı yanında, teknolojik gelişmeler ve donanımı ile birlikte sunuluyor.
Marmara Forum Expo Center’da 2.500 m² alanda 300’den fazla özel parçanın yer aldığı “NASA: A Human Adventure”da, orijinal araçlardan ve motorlardan parçalar, astronot kıyafetleri ve aksesuarları, önemli parçaların özel maketleri yanında, uzayla ilgili özel film gösterimleri yer alıyor.

Ay’a ilk adımını basan ise Neil Armstrong’tur. Apollo 11 uzay projesiyle 1969 yılında ay’a adımını atmıştır.Armstrong Amerikalı astronot ve bilim adamıdır.Zaten gidenler görecektir, her aksesuarda amerikan bayrağı mevcuttur. Astronomi ile genelde onlar uğraşmıştır.Uzay gemilerinde elbiselerde amerikan bayrakları bulunmaktadır.

İlk uzaya gönderilen roketten tutun, orada kullanılan kameralara,bilgisayarlara , orada giyilen eldiven ve botlara, hatta orada yenilen yiyeceklere kadar bir çok şey sergilenmektedir.

Hubble Uzay Teleskobu ise ilk olmamasına rağmen en büyüklerinden olup birçok özelliğe sahiptir.Uzaydan birçok görüntü çekip yolladığına ancak ömrünü 2013-2014 gibi tamamlayıp yerini başka bir teleskoba bırakacağı yazılmaktaydı.

Ve bunlar gibi 300’den fazla obje mevcut. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız yada İstanbul’a gelme ihtimaliniz varsa mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Çünkü alışılagelmişin dışında , başka zaman görme ihtimalimizin çok düşük olduğu bir sergi yapılmakta. Kaçırmayın derim..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)