NLP Nedir?

Sizlere günümüzde kendinden daha çok bahsettiren yeni bir terimden bahsedeceğim. İlk olarak NLP ne demek, açılımı nedir onu açıklayayım. Açılımı Neuro Linguistic Programming yani Türkçe anlamı Sinir Dili Programlaması olarak da tanımlanabilir. NLP ,  zihinsel sürecin yeniden yapılandırılması tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

NLP tekniği 1970’li yıllarda Richard Bandler ve John Grinder tarafından oluşturulmuş ve bugüne kadar da pek çok kişi tarafından kullanılmış ve olumlu sonuç alınmış bir tekniktir.

Zihnimizde oluşan olumsuz düşünceleri, kötü alışkanlıkları, korkuları, olaylar karşısında verdiğimiz tepkileri değiştirmeye yarayan bir tekniktir. Kısaca zihnimizi yenileme işlemi de diyebiliriz.

NLP tekniği bir anlamda pozitif düşünce sistemidir. İnsanların geçmişe takılarak değil de geçmişten ders alarak bugüne hatta geleceğe bakmasını öğretir. Pozitif düşünmek için etrafımızda negatif düşünmemize sebep olacak her şeyden de kurtulmamız gerekir. Mesela hep negatif düşüncelere sahip arkadaşımız varsa ondan kurtulmamız bizim için faydalı olacaktır. Çünkü onun negatif telkinleri; bunu yapamayız, çok zor iş, yok çok karmaşık, yok o yok bu diyerek sizin yapmak istediğiniz işlerden sizi de soğutacaktır. Belki de çok başarılı olabileceğiniz bir konu olacaktı ama arkadaşınız sayesinde hevesiniz kaçmış ve o işten soğumuş oluyorsunuz. Kendimizi geliştirdiğimiz kadar etrafımızın da gelişmesi çok önemli bu durumda. O yüzden çevremizi pozitif düşünen, bilgili, yetenekli, hedefleri olan insanlarla oluşturmamız gerekir. Aksi halde bizim de hedeflerimiz hayal olmaktan öteye gidemez.

NLP tekniğinin yanlış kullanımı da bulunmaktadır. Malum rekabet ortamında yarışmak oldukça zordur. Her yerde görürsünüz “NLP ile 7 Günde İngilizce Öğrenin” , NLP ile Matematik Öğrenmevb. reklamları, yazıları.. Bunlar tamamen insanların parasını alarak onları kandırma yollarından başka bir şey değildir. İnsanlar NLP sayesinde kendisinin gücünü, yeteneğini görebilir fakat bu söylenilenler bunun açıklaması olamaz. 7 Günde İngilizce öğrenilir doğru ama ismini söylersin, nereli olduğunu söylersin. NLP tekniğini böyle saçma şekilde kullanarak insanları kandıranlar da mevcut ne yazık ki.

Kendinizi tanıma ile ilgili tavsiye edebileceğim bir kaç kitap Mümin Sekman’ın “Her şey Seninle Başlar” ve “Her şey Beyinde Başlar” isimli kitapları olabilir. Güzel yazılmış ve faydalı olabileceğini umuyorum. NLP hakkında daha fazla bilgi için yine internetten araştırmalar yapabilirsiniz.

Her zaman ufku geniş olan insanlar olmanız temennisiyle…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
NLP Nedir?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Google'dan gelen aramalar:, nlp nedir (16)