NoEL !

Malumunuz yılbaşıda yaklaştı.Herkes hazırlıklarını tamamlamış durumda. Bütün dertlerimizi bitirdik yeni yıla nerede kimle girsek onun derdine düştük toplum olarak. Hediyeler alındı, çam ağaçları süslendi yiyecek ve içecekler ayarlandı.. Herkes 31 Aralık saat 00:00 olmasını bekliyor.

 

Gündemimiz yılbaşı yani şu aralar…Ancak tuhafıma giden de şu ki bu yılbaşı geleneği hristiyanların kutladığı bir olay.. Bizim ülkemizde de hristiyanlar yaşamakta ancak sayıları çok fazla değildir. Bununla birlikte yılbaşı gecesi olduğu vakit bu sayı nedense birden fırlamaktadır.Sanarsın amerikada, ingilterede yaşıyoruz. Toplumumuz neye inandığını tam bilmiyor. O gün bu ortaya çıkıyor.

Ben ülkemizde müslümanların sayısının oldukça fazla olduğunu sanırdım oysaki, NoEL denen olayı kutlayanların sayısının oldukça fazla olduğunu görüyoruz ve yine göreceğiz.

Kimseye kutlama ,yapma ,etme demiyorum tabi herkesin kendi iradesi var. Allah herkese irade vermiş. Ancak bir şey hatırlatmak istiyorum. Eğer ki müslümanım diyorsak hristiyanların oyunlarına gelmemeliyiz. Onların gelenek ve adetlerini benimsememeliyiz.

Bir hadis-i şerif vardır: “Kim bir kavme benzerse oda ondandır.” diye. Yani kime,neye inandığımızı tekrar düşünüp ona göre hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Mesela ben hiç görmedim kadir gecesini, ramazan bayramını kutlayan bir hristiyan.. Neden ? Çünkü onların inançlarında da böyle bir şey yok. Biz kurban keserken onlar da kesiyor mu ? Yoksa siz canisiniz bilmem nesiniz mi diyorlar? Onlar bizim inançlarımızla alakalı şeyi kutlamazken biz neyin derdindeyiz bir düşünmek gerek bu konuyu.

No-EL diye yazdım çünkü bana şunu anımsattı. El; yabancı,bilinenin dışı anlamında ,No ise herkesin bildiği gibi hayır demek. Bu yüzden Bende No-EL ! diyorum. Yabancılara Hayır ! diyorum. Bizden olmayan şeyi , bizdenmiş gibi sahiplenmeyelim diyorum.

Tavsiyem, inançlarınızın ne olduğunu unutmayıp hayatınızı ona göre yaşamanızdır. İnançlarımız doğrultusunda yaşamak dileğiyle..

Yazdıklarımı okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim…
Ekrem MENTEŞOĞLU

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
NoEL !, 10.0 out of 10 based on 2 ratings