Barış Kromaj

Piktogram Nedir?

Piktogram Nedir?

Piktogram ilk bakıldığında çok yabancı bir şeymiş gibi gelse de ne olduğunu öğrenince bildiğiniz bir şey olduğunu anlayacaksınız. Hatta “ aaa buna mı deniyormuş” diyeceksiniz muhtemelen.

Piktogram kelime anlamı olarak ise; anlatılmak istenen işi, kelimeyi veya bir Piktogram Nedir?yeri resmedilerek anlatılmasını sağlayan sembol demektir.Bu kelimenin tarihçesi ise M.Ö. 5000’li yıllara dayanmaktadır.Günümüzde ki kullanım alanların bazıları; tuvaletlerdeki cinsiyet gösteriminde, trafik levhalarında, AVM’ ler de kullanılan çeşitli levhalar vb. bir çok alanda kullanımı mevcuttur.

Karşımıza her an çıkabilecek olan bazı piktogram örneklerini resimler ile göstereyim. Sürekli gördüğümüz bu sembollerin aslında adını bile bilmediğimizi ama neyi anlattığını bildiğimizi göreceksiniz . icon smile Piktogram Nedir?

Topluma açık tuvaletlerde kullanılan piktogram örneği

 Piktogram Nedir?

 

Alışveriş Merkezlerinde kullanılan piktogramlar

 Piktogram Nedir?

 

Bu da trafik levhalarında kullanılan piktogramlar

 Piktogram Nedir?

Gördüğünüz gibi günlük hayatımızda bir çok alanda gördüğümüz bir şey olup ancak adını bilmediğimiz bir şey olduğunu gördük. Halbuki herkesin bildiği bir şey aslında ama isminin piktogram olduğunu bir çoğumuz bilmiyorduk. Ama artık okuyan herkes öğrenmiş oldu icon smile Piktogram Nedir?

Yine bu konuyla alakalı bir şey anlatayım. Geçenlerde Denizli’ de bir restorana yemek yemeye gitmiştik. Lavaboya gideyim dedim bir baktım tuvaletlerde Bülent Ersoy’ un resmi var. Erkekler tarafına erkek halini, Bayanlar tarafına da bayan halini koymuşlar. Dikkat etmeyenler son hali bayan olduğu için yanlış yere girme olasılığı yüksek gözüküyor. Mesela bu levhanın da piktogram olup olmadığını hala düşünmekteyim icon smile Piktogram Nedir?

Bilgiyi paylaşarak herkesin öğrenmesini sağlamak dileğiyle…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.5/10 (14 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Piktogram Nedir?, 6.5 out of 10 based on 14 ratings
Google'dan gelen aramalar:, piktogram nedir (278), piktogram (196), piktogram örnekleri (49), piktogram ne demek (11), piktogram resimleri (6), piktogram nedir ve örnekleri (4), piktogram ?rnekleri (3), denizli piktogram (3), piktogram sözlük anlamı (2), piktogram nedir nerelerde kullanılır (2)

İSTATİSTİK

 • 4.641
  okunma
 • 3
  yorum

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ

Benzer Yazılar

Konu kategorisindeki benzer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yazı hakkında yapılmış yorumları aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Ne zamandır bu konuyu sırf hit çekebilmek için yazmak istiyordum. Artık yazamıcam demek :D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Hit çekebilmek için yazabilirsin sıkıntı yok ben bilgi paylaşmak için yazdım :)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
 2. çok iyisiiz ben yunanliyimde sizi tesekür ediyorum size tesekürler yardimci oldunuz kalimera

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>