Ramazan-ı Şerif Ayı ve Oruç 2013

sultanahmet

Ayların en hayırlısı olan 11 ayın sultanı Ramazan Ayına çok az bir süre kaldı. Şu an mübarek 3 aylar içerisinde bulunmaktayız. Biz Müslümanlar için çok büyük öneme sahip bu aylar da bizler ibadet eder, hayır ve sadaka veririz. Rahmetin ve mağfiretin daha fazla olduğu bu aylarda daha çok tövbe eder ve Allah’tan af dileriz.

Yaklaşık 1 hafta sonra en hayırlı ay olan Ramazan Ayına kavuşmuş olacağız. Birlik ve beraberlik, yardımseverlik duygularımızın daha da çok hissedileceği ve fakir, yardıma muhtaç, aç insanların biraz daha çok hatırlanacağı zamandır Ramazan Ayı.

Ramazan Ayının önemini anlatan bir çok ayet ve hadis bulunmaktadır. Bunlardan biride şöyledir:

“Kullar Ramazan ayında ne (kadar sevâb ve fazîlet) olduğunu bilselerdi şüphesiz ümmetim senenin tamamının Ramazan olmasını isterdi.” (Hadîs-i Şerîf, Müsned-i Ebû Ya’la).

Peygamberimiz bu mübarek ayın ne kadar faziletli olduğunu bizlere bu ve bunun gibi hadislerle bütün insanlığa bildirmiştir.

Bu mübarek Ramazan-ı Şerif ayı bu yıl 8 Ağustos 2013 Pazartesi gecesi teravih namazı ile başlamış olacak. Bu gece sahura kalkılıp 9 Ağustos 2013 Salı günü de oruçlu olmuş olacağız.

Sıcak yaz aylarından dolayı ve imsakla iftar vakti arasında uzun süre olmasından dolayı biraz zorluk yaşanacaktır ilk zamanlar, ancak Allah onunda kolaylığını verecektir.

namaz

Peki Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Terâvîh namazını, her iki rek’atte bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha fazîletlidir. Dört rek’atte bir selâm da verilebilir.

Terâvîh namazı, iki rek’atte bir selâm verilince, akşam namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır. Dört rek’atte bir selâm verilince, yatsı namazının dört rek’at sünneti gibi kılınır. Cemâatle kılındığı zaman, cemâat hem terâvîhe, hem de imâma uymaya niyet eder. İmam da kırâati âşikâre (sesli) okur.

Terâvîh namazında imâmın güzel sesli olmasından ve hızlı okumasından ziyâde, okuyuşunun düzgün olmasına itibar edilmelidir.

Bir kimse, imâm yatsı namazını kıldırıp terâvîhe başlamış olduğu sırada mescide gelse, önce yatsı namazını kılar, sonra terâvîh için imâma uyar. Terâvih son bulunca noksan rek’atleri tamamlar. Sonra da vitir namazını kendi başına kılar. Evlâ olan budur. Bununla beraber vitir namazını imam ile beraber kılıp, sonra terâvihi tamamlasa da câiz olur.

Terâvih namazını imam ile kılmayan kimse, vitir namazını imâm ile kılabilir.

İmâm ve cemâat, yatsı namazını cemâatle kılmamış olursa, yalnız terâvîh namazını cemâatle kılamazlar. Çünkü terâvihin cemâatı, farzın cemâatına tâbidir.

Terâvîh -orucun değil- vaktin sünnetidir. Mâzeretinden dolayı oruç tutamayanlar da terâvîhi kılmalıdırlar.

Bu şekilde teravih namazlarımızı da kılarak güzel bir Ramazan Ayını daha ihya etmiş olacağız inşallah. Herkese şimdiden bol bereketli, huzurlu, maneviyatlı bir şekilde Ramazan-ı Şerif-i geçirmesini Allah’tan diliyorum…

Hayırlı Ramazanlar

 

Faydalanılan kaynak: www.fazilettakvimi.com

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Google'dan gelen aramalar:, ramazanı şerif mesajları (16), ramazan-ı şerif mesajları (12)