Seninle Dedikodu Eden Senin Dedikodunu da Eder

Hepimizin hayatta en çok yaptığı şeylerden biri de dedikodu etmek. Bazıları dedikodu etmeye bayılır hatta. Dedikodu dinimizce caiz olmamakla beraber yinede insanların kendini alıkoyamadığı alışkanlıklarından birisi haline gelmiş, bazılarında bağımlılık yapmıştır.

Halk arasında bir inanç vardır bu dedikodu konusunda. “Kulağım çınlıyor birisi çok fena benim dedikodumu yapıyor.” denir hep. Her şeyi bilen bir milletiz ya bunu da bilebiliyoruz…

Hiç birimiz arkamızdan atıp tutulmasından, çekiştirilmekten hoşlanmayız. Ancak insanlara bunu yasaklayamıyoruz. Biz göremiyoruz çünkü, bu yüzden de dedikodu oluyor zaten. Ancak gören görüyor oda ayrı bir konu. Aslında anlatmak istediğim şey tam olarak dedikodu etmek değil. Seçtiğimiz insanlar, çevremiz, güvendiğimiz insanlar ve onların bizimle olan ilişkilerini anlatmaktı…

Hayatımız boyunca bir çok insanla tanışır, birlikte vakit geçiririz. Kimisi ömürlük olur kimisi dönemlik…

Arkadaşlar

Bazen seçtiğiniz insanlara katlanmak zorunda kaldığınız olur. Yüzüne gülmek zorunda kalırsınız. Yada aynı şeyler size karşı da yapılabilir. Bu yüzden insanları iyi tanımak gerekiyor. Kime ne kadar değer verdiğinizi iyi analiz etmek lazım. İnsanlara ön yargıyla yaklaşmak iyi bir şey değil ama bazen insanları tek seferde de anlarsınız bazıları kendini direk belli eder. “Ben buyum arkadaş” der sana bağıra bağıra…

Bazılarını tanımanız zaman alır arkadaşlık kurarken… Zaman tanırsınız tanımak, yakın arkadaş olmak, dost olmak için. Ama iyi olup olmadığını zaman geçtikçe anlarsınız. Yaşadığınız kötü ve iyi durumlarda kim ne kadar değer verir anlarsınız.

İnandığınız bazı arkadaşlarınız olur zaman içinde… Güven duyarsınız, sırlarınızı anlatmaya başlarsınız( 2 kişinin bildiği sır değildir de o ayrı bir konu), sevinçli haberlerinizi paylaşırsınız. Bunun gibi tersi size olur bir şeyleri size anlatır, paylaşır ve yakın olduğunuzu düşünürsünüz. Yani o kişiye bir nevi mesai harcarsınız vaktinizi ona ayırmayı seçersiniz.

Bu yaşanan şeyler güzel şeylerdir tabi bakıldığı zaman. Ancak her şey yazının başında da bahsettiğim gibi, siz ortalıkta yokken belli olur. Kişiler sizin için neler düşünüyor, ne kadar değer veriyor siz yokken belli olur. Çünkü yüzünüze her şeyi herkes söyleyemez ne yazık ki.

dedikodu edenler

Dedikoducular

Birgün ansızın o yakın olduğunu düşündüğünüz insanların sizin için neler konuştuğunu duyarsınız. Halbuki siz onu DOST zannedersiniz… Yüzünüze karşı iyi olur, güler, yeri gelir över de.. Ama siz yokken söverde… En çok da bu koyar insana, yakın arkadaş olarak gördüğü insanın 2 yüzlülüğü… Hayat böyledir işte! Hep ikiyüzlülük vardır hayatın içinde. Hiçbir şey siyahla beyaz kadar açık seçik değildir. Bu yüzden kime ne kadar değer verdiğinizi iyi düşünün.

Unutmayın ki “Sizinle Başkasının Dedikodusunu Eden Sizin Dedikodunuzu Bir Başkasıyla Eder…

Saygılarımla…

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Seninle Dedikodu Eden Senin Dedikodunu da Eder, 9.0 out of 10 based on 1 rating