Sizde McDonaldlaştırdıklarımızdan Mısınız?

Bütün düzmece oyunler Mc Donald’s ile başladı.

İlk olarak azınlık bireyler, sonra büyükler, sonra çocuklara dinazorlu menüler… Oyunun devamında ayın elemanının seçilmesi ve bol ışıklı mekanda panolara asarak sömürülen emeğini kamçılamak..

Daha sonra ” hızlı ye , hızlı öl” sloganlarının merkezinde yaşayan alaturka Türk aileleri.. Kendi benliğimizi kaybedip bu Amerikan kültürüne nasıl bu kadar kolay adapte olabilmişiz ve sahiplenmişiz , onlar gibi olmadan anlayamayacağız herhalde..

Hemen her alışverişinizi gezdiğim için biliyorum.Yemek katında McDonald’s,Burger King, Kfc vb. bir çok marka , önlerinde de uzunca kuyruklar. Genci, yaşlısı,çocuğu ve her yaşta, her ünvanda insan yiyor o ÖZEL içerikli menüleri. Bağımlılık yapan şeyin , “beni ye , beni ye ” diyen burgerlara özel bir şey katıldığı düşünülmektedir.Bu zaten hemen her şeyde olan bir şey zaten. Burada asıl soru da bu kültürün bize nasıl bu kadar kolay ve yıllardır yediğimiz bir şeymiş gibi, atalarımızdan bize yadigar kalmış gibi sahiplenip ve sanki kapitalist sisteme teşekkür ediyorcasına, asıl üretildiği yerde bile kurtulmaya çalışılırken bizim içinde yüzmemizdir.

İşin kötüsü ucuz da değil, hani ucuzluktan tercih ediliyor desek alakası yok yani.Alışmışız çünkü bir kere, bağımlısı olmuşuz..

Yemek kültürümüz de gibi , sevmede , sarılmada , yüreğimizdeki insanları taşıma süremizde de Mc getirdik herşeyin başına..McAşık, McAnne, McBaba, Mcİnsan olduverdik bir anda. Herşeyi hızlıca yapmaya başladık.. Hızlı sevdik mesela, hızlıca başını okşadık evlatlarımızın, sevdiklerimizin başını..Biz bu değildik aslında, toplumumuz, duygularımız daha önemlisi İNSANLIĞIMIZ McDonaldlaştırıldı…

Yemek Kültürümüzü değişime uğrattıkları gibi tarihi kültürümüzden olan kahve kültürümüzü bile yıkmayı başarmış durumdalar. Önceden Espresso Macchiato, Buzlu Caffe Mocha,Caffe Latte içiyor muydunuz?

Ama artık toplum olarak içiyoruz. Öyle çok ucuzda değil ha en az 10 tl’ye alıyoruz.Bu kültürü de amerika’dan aldık ama bunu da ezelden beridir varmış gibi sahiplendik.Amblemini incelemeye kalktığımızda daha neler çıkıyor da neyse artık orası ayrı bir durum zaten. Kendi kültürümüz türk kahvesini de o koca bardaklara koyma çabasındalar, herhalde onuda kendilerindenmiş gibi göstermek için olsa gerek..Sakın öyle istemeyin.. Biz Türkler kahvesini bakır tepsilerde ve fincanlarda içtik , kültürümüzü onların sıradan bir şeymiş gibi yapmalarına izin vermeyin..

O kahvelerde de  var mı  böyle fal bakma ve sonrasında ki o güzel ve hoş sohbet, muhabbet..

Bir alışveriş merkezine girdiğiniz zaman bu anlatılanların sayısının çok olduğu görmek talebin ne denli fazla olduğunu anlamaya yetecektir.Merakla bekliyoruz; ne zaman tamamıyla kendi kültürümüzü yaşamayı bırakıp özümüzü kayberek elin kültürünü yaşayacağız.. İşte o zaman emellerine ulaşacaklar ve bizi içten fethetmiş olacaklardır..

Bu konuda fikir beyan etmenizi, varsa araştırmalarınızı beklerim..

Saygılarımla…

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)