TAKIM OLABİLMEK

Herşey işte tam bu noktada başlıyor! Yani takım olabilmekte…

Atalarımız boşuna dememiş bir elin nesi var iki elin sesi var diye.Hayatın hemen her aşamasında takım çalışması vardır. Bazılarını göremesek bile.

Hiç bir yönetici, futbolcu, öğretmen, showman, tiyatrocu, yazar vb. diğer herkes geldikleri mevkilere kendi başlarına ulaşmazlar.Görünüşte belki kendileri oralara gelmiş gibi görünselerde aslında arkalarında hep başarılı birer takım bulunmaktadır.

         

Mesela bir örnek vereyim; herkesin bildiği bir futbolcu var adı Messi, onun için futbol oynaması mümkün değil diyorlardı. Onun buralara gelirken bir çok takım arkadaşı oldu diyebiliriz.Doktorlar iyileşmesi için takım arkadaşı oldu, şu an takımdaki arkadaşları da yıldız olmasını sağladı.Takım arkadaşlarınızı ne kadar iyi seçerseniz sizi o kadar yüceltirler.Takım olmak çok faydalı bir şeydir ancak o TAKIM’ı bulmak, oluşturmak oldukça zor bir iştir.

Başka bir örnek , Coca Cola’nın tepesinde bulunan bir Türk var ; Muhtar Kent. Oralara gelirken tek başına mı başardı herşeyi dersiniz acaba? O mevkiye gelirken takım arkadaşlarının hiç mi etkisi olmadı ona? Bu ve bunun benzeri bir çok örnek gösterilebilir.Sizde etrafınıza baktığınız zaman bu durmu rahatlıkla görebileceksiniz.

Gündem İsrail’in Filistin’e bomba yağdırmasından bahsediyor.Acaba Filistin’e saldıran İsrail mi sizce ? Yoksa arkasında bulunan, yahudi topluluğu mu ? Oysa ki İsrail bizim bir ilimiz büyüklüğünde, tek başına düşünecek olursak..

Peki Bu Takım Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Takım bir grup insan demek değildir. Takım olabilmek için bundan daha fazlası gerekir. Takım bir hedefe ulaşmak için birbirlerine oldukça bağımlı kişilerden oluşur. Takım içindeki her üye farklı becerilerin oluşmasına katkı sağlarlar ve bu beceriler takımın yararına ve takımın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Takım ve Grup

Takım gruptan farklıdır. Grupların genelde belli bir amaçları yoktur. Aslında birçok grup, belli bir takım becerilere gereksinim duyulmadan, gönüllü işbirliğine dayanarak oluşur.

Bu tip toplulukların belli başlı özellikleri vardır:

  • Üyeler toplantılara geç kalırlar.
  • Üyeler genellikle rollerini ve kendilerinden ne beklendiğini bilmezler.
  • Fikirlere ve diğerlerinin katkılarına yeterince saygı duymazlar.
  • Başarı duygusunu hissetmek zordur.

Biz bunu kendi bölümümüzde projeler yaparken genelde yaşarız.Çoğu arkadaşımız bu durumu gayet iyi bilirler.Biz projelerimizde genelde takım olmaktan çok grup oluruz. Çalışmalarımız bu yüzden tam anlamıyla olmaz ve başarılı ürünler ortaya çıkartamayız. Bu sorun hayatın her aşamasında karşımıza çıkacaktır. Bize düşen bu üyelerle takım olmak mı grup olmak mı istiyoruz buna karar vermektir.

Bu önemli sorunun cevabını verdikten sonra başarının daha farklı seviyelerde olduğunu göreceğiz diye düşünüyorum.

İlerde herkes iş hayatına atılacak, belki hepimiz bir gün işletmenin başına geçeceğiz, ya da bulunduğumuz mevkide başka çalışanlar da olacak…
Bu konuyla ilgili internette okuduğum bir yazarın yazısından bir parçayı sizlerle paylaşayım istedim;

“Kuşkusuz ki bir şirketi şirket yapan çalışanlarıdır. Siz patronaj düzeyinde ne kadar zekice adımlar atarsanız atın, çalışanlarınıza şirketinizi sevdiremediyseniz, başaranız hep yarım kalacaktır.”

Buradan da anlaşıldığı gibi insanları aynı misyon ve vizyon altında toplayamadıktan sonra istediğiniz kadar uğraşın başarıyı yukarılara getiremezsiniz. Siz siz olun takım olma ruhunu kendinize ve etrafınıza yayın…

Saygılarımla…

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Takım Olabilmek, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Google'dan gelen aramalar:, takim olabilmek (36)