Tarihi Ayasofya Camii

Ayasofya, İstanbul’un güzide ve tarihi yapılarından birisidir. İçerisine girildiği vakit çok etkileyici, muazzam bir görüntüye sahip bir yapı. Bu ihtişamlı yapının ibadete açılmamış olması insanı derinden etkiliyor ve çok üzüyor.

Bu güzel tarihi yapının mimarisini ve tarihini inceleyecek olursak;

Şu an ki Ayasofya İmparator  Iustinianos tarafından dönemin iki önemli mimarı olan Miletos’lu (Milet) Isidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios ‘a yaptırılmıştır. Yapımına ise 23 Şubat 532 tarihinde başlanmış olup ,1000 usta ve 10.000 işçi ile 5 yılda tamamlanmıştır. Ayasofya tamamlandıktan sonra 27 Aralık 537 yılında ibadete açılmıştır.

 Tarihi Ayasofya Camii

Ayasofya şu an ne yazık ki müze olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı kaynaklara göre 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılmış, 481 yıl boyunca da cami olarak kullanılmıştır ve 1935 yılında, bazı Müslümanların cami ve Ortodoksların kilise olarak kullanılmasını istemelerine rağmen, Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye çevrilmiştir.

Ayasofya’nın Farklı Minareleri

Böylesine güzel yapının görüntüsüne bakıldığında minarelerinin farklı olduğu göze çarpmaktadır. Bunun sebebi ise şöyledir: İlk yapıldığı zaman kilise olarak yapıldığı için ve kiliselerin de kubbesi olmamasından dolayı minaresi bulunmamaktaydı. Ancak Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesi ile Ayasofya’nın cami olarak ibadete açması sayesinde ilk minare ahşap olarak yapılmıştır. Kanuni döneminde ise minare ahşap minare yerine tuğladan yapılmıştır. II. Bayezid zamanında da kuzey batısındaki ince minare yapılmıştır. Diğer 2 minare ise II. Selim döneminde Büyük Mimar, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılan minarelerin yapılma amacı cami görüntüsü vermekten çok olabilecek patlamanın önlenmesi amacıyla yapılmıştır.

  Tarihi Ayasofya Camii

Böylesine güzel bir yapının cami olarak ibadete açılmasını çok isterim. Ayasofya’yı görmemiş olanların mutlaka görmeleri gerektiğini düşünüyorum. İç mimarisi çok güzel ,çok etkileyici. İçeriye girdiğiniz zaman etkileneceğinizi düşünüyorum.

 Tarihi Ayasofya Camii

Ayasofya’ya giriş ise camii olmayıp müze olduğu için ücretlidir. Ancak müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapıp içerisini gezip resim çekmeniz mümkün olacaktır. Ayasofya gibi bir yapının görülmemesi çok büyük eksiklik olacağını düşünüyorum. İstanbul’a yolu düşenlerin gezmeleri gerektiğini düşündüğüm bir yer olarak Ayasofya’yı tavsiye edebilirim. Sizler için böyle güzel ve tarihi yapıların incelemesini yapmaya devam edeceğim.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (44 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 19 votes)
Tarihi Ayasofya Camii, 6.0 out of 10 based on 44 ratings
Google'dan gelen aramalar:, ayasofya hakknda bilgi (107), ayasofya camii hakkında kısa bilgi (101), ayasofya camii hakkında bilgi (61), ayasofya hakkında bilgi (53), ayasofya müzesi hakkında bilgi (38), ayasofya camii kısa bilgi (38), ayasofya müzesi hakkında kısa bilgi (37), ayasofya hakkında kısa bilgi (28), ayasofya camii hakknda bilgi (15), ayasofya cami hakkında kısa bilgi (14)