Tavla Nasıl Oynanır?

tavla oyunu

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin orada tavla oynayan insanlarla karşılaşmak mümkündür. Çok evrensel bir oyun olan tavla her yaştan insanın oynamaktan keyif alacağı bir oyun. Son zamanlarda tavla oyunları özellikle internet ortamında çok popüler olmaya başladı. Peki siz hala tavlanın nasıl oynandığını bilmiyor musunuz? Öğrenmeniz ve tavla zevkinden mahrum kalmamanız için kısaca nasıl oynandığından bahsedelim.

Öncelikle iki kişi ile oynandığını tahmin etmek zor değil. Ancak artık online olarak oynandığından ya tanımadığınız biri ile ya da kendiniz de oynayabilirsiniz. Tavla oynayan oyuncular zar atarak ilk hamleyi kimin yapacağına karar verirler. Oyuncular taşlarını kendilerine ait bölgeye toplamak durumundalar. Oyuncular attıkları sayı kadar taşlarını ilerletirler. Eğer bir hanede karşınızdaki oyuncunun iki ya da daha fazla taşı var ise o hane üzerinde oynayamıyorsunuz.

Eğer zarı attığınızda gelen sayı ile gideceğiniz hanede rakibinizin sadece bir tane taşı varsa onun taşını yerinden ediyorsunuz. Bu duruma taş kırmak denir ve tavla oynamanın en zevkli kısımlarından biridir. Rakibiniz, kırdığınız taş için tekrar zar atar ve baştan sahaya sokar. Onun performansını direk baltalamış olursunuz.

Peki oyunun kazananı nasıl belli oluyor? İki oyuncunun da tavla oynarken amacı rakibinden önce davranıp taşlarını toplama bölgesine ilk sokan olmak. Bütün taşlarını toplama bölgesine getirdikten sonra hangi oyuncu daha önce taşlarının hepsini toplamayı başarırsa kazanan o olur.

Bazen taşlarını toplama bölgesine daha önce sokan oyuncu toplama esnasında zar atışlarının azizliğine uğrayarak geride kalabilir. Tavla oyununda son ana kadar kazanmak için ümit vardır. Eğer tavla oynamak isterseniz sayfada yer alan oyunlardan birini tercih etmek suretiyle kendinize oyun arkadaşı bulmaya çalışmadan tavla pratiği yapabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Tavla Nasıl Oynanır?, 5.0 out of 10 based on 1 rating