Üniversite Tercihleri Nasıl ve Neye Göre Yapılmalı

meslek seçimi

Öncelikle ÖSYM sonuçlarına ulaşmak için buraya bakabilirsiniz.

Daha çiçeği burnunda,  yeni mezun biri olarak tercih yapacak adaylara bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bildiğimiz gibi üniversite okumak, bir bölümden mezun olmak belki her şey değildir ama hayatımız için çok şeydir. Geleceğimiz için büyük bir adımdır. Üniversite insanın daha fazla bilgi edinebileceği, çevre edinebileceği ve daha bir çok şey yapabildiği bir ortamdır. Bu yüzden her öğrencinin seçtiği üniversite onun gelişimi ve geleceği için büyük öneme sahiptir.

Bütün zamanını üniversite sınavında başarılı olmak için harcamış ve kimi zaman eğlenmekten, gezmekten fedakârlık göstermiş, hedefi doğrultusunda çalışan öğrencinin bundan sonraki safhalarda da dikkatli olması gerekir. Yapacağı tercihler emeğinin karşılığını alacak şekilde olması gerekir. Bu yüzden de doğru bir hedef belirlemelidir.

seçim yapmak

Tercih zamanında öğrencinin yapması gereken şeyler;

  • Öncelikle hangi bölümü okumak istediğine karar vermelidir. Öğrencinin bunu daha sınavlara hazırlanırken az çok kafasında belirlemiş olmalıdır. Karar vermemişse ilgi alanlarını belirleyip ona yakın bölümleri araştırıp ona göre tercih yapmalıdır.
  • Bölümü belirledikten sonra puanına göre hangi üniversitelere yerleşebileceğini araştırıp tek tek not etmelidir. Çünkü her üniversitenin kendine göre artıları olacaktır. Bunun analizi daha sonra yapmak için önemli bir adımdır.
  • Sonra gitmek istemediği yerleri sebepleri ile birlikte not etmeli ve onları ayrı bir yere yazmalıdır.
  • Geriye kalan üniversitelerin de hangisi daha iyi, hangisinin bulunduğu mevki, personelin kalitesi vs. daha iyi ve faydalı bunlar araştırılmalıdır. Bu kıyası çok iyi üniversitelerle normal düzeyde bir üniversite arasında yapmak mantıklı olmayacağından birbirine yakın yerlerin bu şekilde analizini yapmak daha faydalı olacaktır.
  • Daha sonra gitmek istediği üniversiteleri artıları ve eksileriyle değerlendirip en fazla artısı olandan başlayarak sırayla yazması aday için daha yararlı olacaktır.
  •  Öğrenci bundan sonra sonuçların açıklanmasını bekleyecektir.

Bütün bu saydığımız maddeler her şeyi anlatmıyor elbette ama genel bir tercih sürecinde nelerin yapılması gerektiğini kısaca anlatmak istedim. Bu taslakta ve daha da ayrıntılı yapılan bir tercih süreci ile inşallah adayların istedikleri yerlere ulaşacaklarına inanıyorum.

Adayların seçecekleri bölümü kendilerinde bulmaları gerektiğini düşünüyorum. Bir tıp okuyacak öğrencinin kandan korkmaması, yaralı birine müdahale edebilmesi gibi ufak şeyler kendisinde bulunması gerekir. Örneğin ben, sınavda ful bile çeksem tıp yazmazdım ve yine girsem yine yazmam. Çünkü en basitinden kan tutuyor beni 🙂 Bu halde de bir doktorluk okumam bana da hocalara da eziyet olurdu sanırım 🙂

Aynı şekilde matematik konularına, hesap kitap işlerine aklı yatmayan kişinin de mühendislik, matematik bölümü, fizik bölümü vb. bölümleri yazması onu okuldan soğutacak ve belki de okul hayatını sonlandırmasına neden olacaktır.

Bu gibi sebeplerden dolayı sevdiğiniz, kendinize yakıştırdığınız ve kabiliyetiniz çerçevesinde bölümleri tercih etmeniz sizin daha başarılı olmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

kep atma töreni

Kendi hayatınız olduğu için çevrenizin, ailenizin istediği ve sizin istemediğiniz bölümleri yazmaktan kaçının. Daha mutlu olacağınızı düşündüğünüz bölümlere yönelerek o bölümleri yazmanızı tavsiye ediyorum.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, tercih yapacak bütün öğrenci arkadaşlara şimdiden kolay gelsin diyorum. Umarım istediğiniz yerlere yerleşirsiniz. Merak ettiği, sormak istediği olanlar yorum bırakabilirler. Herkese bilgim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.3/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Üniversite Tercihleri Nasıl ve Neye Göre Yapılmalı, 5.3 out of 10 based on 3 ratings
Google'dan gelen aramalar:, üniversite tercihleri neye göre yapılmalı (30), SIRALAMADA NEYA GÖRE YAPILMALI (1)